Reklama

Reklama

W poszukiwaniu zrabowanych dzieł sztuki

Udostępniono listę obrazów znalezionych w Monachium

"Na stronie internetowej lostart.de sukcesywnie publikowana jest lista obrazów, które zostały odnalezione w Monachium, a mogą pochodzić z grabieży wojennej na terenie Polski w latach 1939-1945. Lista jest stale uaktualniana o koleje dzieła. Zachęcamy instytucje i osoby poszkodowane lub ich spadkobierców do sprawdzania, czy na liście znajdują się obrazy utracone przez nich w czasie wojny i okupacji" - informuje MSZ.

"Prosimy również o zgłaszanie wszelkich informacji, które mogłyby być pomocne w ustalaniu pochodzenia dzieł, ich właścicieli, czy ewentualnego miejsca wcześniejszego przechowania w Polsce" - apeluje resort spraw zagranicznych.

Reklama

Lista obrazów została opublikowana na stronie lostart.de.


Tygodnik "Focus" ujawnił, że Cornelius Gurlitt ukrywał w swoim mieszkaniu unikalną kolekcję 1406 obrazów, zawierającą nieznane prace twórców modernizmu klasycznego, a także dzieła pochodzące z wcześniejszych epok. Były wśród nich dzieła Picassa, Chagalla, Noldego, Mackego, Matisse'a, Liebermanna i Dixa o wartości oszacowanej przez media na 1 miliard euro.

Jak się okazało, władze Bawarii zabezpieczyły obrazy wiosną 2012 roku, przez ponad półtora roku utrzymując ten fakt w tajemnicy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne