Reklama

Reklama

W poszukiwaniu zrabowanych dzieł sztuki

RMF24: ​Płonie las w pobliżu miejsca, w którym ma być ukryty "złoty pociąg"

Płonie las wzdłuż trasy kolejowej ze Świebodzic do Wałbrzycha - informuje stacja RMF FM. Ogień pojawił się na 61. kilometrze - tam, gdzie ma być ukryty "złoty pociąg".

Ogień objął około 200 metrów kwadratowych. Na miejscu pracuje 5 zastępów straży pożarnej - dowiedział się reporter RMF FM.

Wzywane są kolejne jednostki, jednak dojazd do pożaru jest trudny - wąska droga wiedzie przez las na wzgórzu.

Poszukiwania "złotego pociągu" mogą być niebezpieczne

Rejon 65. kilometra trasy kolejowej Wałbrzych-Wrocław to jedno z najczęściej odwiedzanych w tej chwili miejsc w Wałbrzychu. Domniemany rejon znaleziska nie jest zabezpieczony, na razie można się po nim swobodnie poruszać.

Ale jak wynika z informacji, do których dotarł portal walbrzych24.pl, teren zostanie ogrodzony. Mają go również pilnować żołnierze - czytamy na walbrzych24.pl.

Generalny Konserwator Zabytków zaapelował o zaprzestanie poszukiwań "złotego pociągu" na własną rękę. - Być może został zabezpieczony jakimiś materiałami wybuchowymi - ostrzega wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz.

Z kolei dyrekcja Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu wystosowała pismo do Ministerstwa Kultury, w którym wyraża chęć włączenia znaleziska do swojej ekspozycji, jeśli tylko zostanie odnaleziony - informuje portal walbrzyszek.com.

Reklama

Plany dotarcia do pociągu

W poniedziałek zbierze się specjalny zespół kryzysowy, zwołany przez wojewodę dolnośląskiego, który zastanowi się, jak dotrzeć do znaleziska.

- Jest to odpowiedni moment, żeby podejść do sprawy interdyscyplinarne, i żeby wszystkie służby, inspekcje i straże, które mogłyby mieć coś w tej sprawie do powiedzenia, spotkały się przy jednym stole, po to, żeby ocenić wiarygodność dokumentów, które zostały przedstawione, i zaplanować jakieś wstępne ruchy. Teraz jest za wcześnie, żeby mówić, kiedy akcję moglibyśmy przeprowadzać - mówi Tomasz Smolarz. 

Przygotowanie planów dotarcia do "złotego pociągu" może potrwać nawet kilka miesięcy. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Tajemnicze tunele otaczają Wałbrzych


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy