Reklama

Reklama

W poszukiwaniu zrabowanych dzieł sztuki

Jak odzyskać zrabowane dzieła sztuki? Minister Gliński: Będziemy współpracować z Polonią

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie ściśle współpracować z Polonią w sprawie odzyskiwania utraconych dzieł sztuki - zapowiedział szef tego resortu Piotr Gliński.

Minister mówił o tym w warszawskiej Galerii Kordegarda na wernisażu wystawy "Utracone/Odzyskane".

Polska od wielu lat poszukuje zaginionych w czasie II wojny dzieł sztuki. Prof. Gliński uważa, że warto zaangażować w te działania Polaków mieszkających za granicą.

"Chcemy rozwijać współpracę z Polonią i z Polakami żyjącymi za granicą w wielu dziedzinach" - dodaje minister. Zaznacza, że także w tej dziedzinie warto zaaktywizować Polaków, wyczulić ich na "odzyskiwanie polskości, która została zagubiona czy wręcz skradziona".

Reklama

Minister kultury zwraca jednocześnie uwagę na to, że instytucje pracujące nad odzyskaniem utraconych dzieł działają sprawnie. "To jest program wieloletni, my odzyskujemy te dzieła sztuki regularnie i także regularnie będziemy je prezentować" - zapewnia minister.

Prof. Gliński dodał, że Ministerstwo Kultury przejmie prawdopodobnie także nadzór nad polskimi instytutami, które w tej chwili są związane z MSZ-em.

Wieczorem w Galerii Kordegarda zaprezentowano jedno z najcenniejszych dzieł, które powróciły do Polski - obraz Francesco Guardiego "Schody Gigantów na dziedzińcu Pałacu Dożów". Wystawę będzie można oglądać do 6 stycznia.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy