Reklama

Reklama

W poszukiwaniu zrabowanych dzieł sztuki

Art Loss Register na tropie kradzionych dzieł sztuki

​The Art Loss Register to największa na świecie baza skradzionych i zaginionych dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich. W bazie zarejestrowanych jest ponad 420 tys. przedmiotów.

Została założona w 1991 roku w Londynie dzięki wsparciu handlarzy sztuką (największymi udziałowcami są Sotheby’s i Christie’s) i sektora ubezpieczeń. Celem tej organizacji jest "odstraszanie" przed kradzieżą i redukowanie handlu kradzionymi, wartościowymi przedmiotami. ARL odnalazło od początku swojej działalności dzieła sztuki o łącznej wartości około 200 mln funtów. Baza danych ALR stale się powiększa. Zawiera informacje o meblach, biżuterii, srebrach, antykach, zegarkach, książkach , monetach, broni, medalach i instrumentach muzycznych. Obejmuje również informacje o kradzionych przedmiotach przekazane przez Interpol i policję, a także rejestry z zewnętrznych baz danych.

Reklama

Wartość dzieła sztuki zależy od zdolności udowodnienia nie podlegającego dyskusji prawa do danego przedmiotu od momentu jego powstania.

Handel kradzioną sztuką

Wysoki odsetek kradzionych dzieł sztuki , nie wspominając tych zrabowanych podczas II wojny światowej, jest nieustającym dowodem na to, że kradzionymi obrazami handluje się każdego roku. Osoby prywatne, ubezpieczyciele, handlarze sztuki, muzea, domy aukcyjne i kancelarie prawne  mogą składać wnioski dotyczące wyszukania konkretnych przedmiotów na stronie internetowej artloss.com lub drogą mailową sprawdzić, czy dany obiekt został zarejestrowany w bazie.

Wyszukiwanie dzieł sztuki za pośrednictwem ALR zmniejsza ryzyko nabycia lub sprzedaży obiektu, który wcześniej został skradziony lub jest przedmiotem roszczeń, mogących mieć znaczący wpływ na jego późniejszą cenę i zbywalność.

Straszak na złodziei?

Dla osób zajmujących się handlem dziełami sztuki i dla domów aukcyjnych możliwość skorzystania z tego typu baz ma być elementem strategii odstraszającej potencjalnych sprzedawców kradzionej sztuki. Procedury wyszukiwania wymagają starannej weryfikacji dzieła przez sprawdzenie jego proweniencji. Ustalenie pochodzenia dzieła umożliwia określenie - na podstawie dostępnych w danej chwili informacji - czy było kradzione lub jest przedmiotem roszczeń. Po zakończeniu kontroli ALR wystawia specjalny certyfikat, potwierdzający wyniki analizy.

Bezpieczne precjoza

Wszystkie jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą trafić do bazy ALR. To znacznie poprawia bezpieczeństwo precjozów. Można je rejestrować w związku z zaginięciem, kradzieżą lub gdy są po prostu w czyimś posiadaniu. Trafiają wówczas do "pozytywnej" bazy, przeznaczonej dla obszernych, powszechnie dostępnych kolekcji. Dzięki zarejestrowaniu przedmiotu w bazie ALR zyskuje się gwarancję obejmującą weryfikację sprzedaży wartościowych przedmiotów na całym świecie.

Szeroko rozpowszechnione korzystanie z bazy przez prawników, jak i organy ścigania, zwiększa szanse, że każda próba sprzedania kradzionego lub zaginionego przedmiotu zostanie namierzona. Rocznie badanych jest około 300 tys. egzemplarzy pojawiających się na aukcjach.

W przypadku, gdy ALR odkryje, że przedmiot z bazy został wystawiony na sprzedaż, kontaktuje się z osobą, która go rejestrowała, żeby ustalić zasadność sprzedaży. Dzięki współpracy z organami ścigania, ALR bada każdą nieuprawioną sprzedaż i pomaga prawowitemu właścicielowi odzyskać przedmiot.

Na tropie falsyfikatów

Pojawianie się na rynku sztuki falsyfikatów staje się coraz większym problemem i w związku z tym ALR rozbudowało również bazę o listę falsyfikatów. W przypadku, gdy przedmiot z bazy ALR jest powiązany z przedmiotem uważanym za podróbkę, osoba szukająca zostanie o tym powiadomiona.

ALR nie daje żadnego ostatecznego zapewnienia, że poszukiwany przedmiot jest podróbką lub został fałszywie przypisany, ale sugeruje przeprowadzenie kolejnych analiz. 

Tłum. EKM

Dowiedz się więcej na temat: Art Loss Register

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje