Reklama

Reklama

Kiedy człowiek staje się wilkołakiem? Rekolekcje z o. Adamem Szustakiem

Zdarza się, że człowiek staje się bestią, zwierzęciem niekontrolującym siebie. Potem, kiedy następuje powrót do właściwego wymiaru bycia człowiekiem, nie pamięta, co zrobił. O współczesnych wilkołakach opowiada w czwartym odcinku rekolekcji dominikanin o. Adam Szustak. Program emitowany jest w każdą niedzielę Adwentu na antenie Polsat Rodzina (godz. 11:30) oraz na stronie głównej Interii (po godz. 15).

Człowiek, który zrobił coś złego, szamocze się w rozdarciu - z jednej strony jest zwierzęciem, w które się zamienił, a z drugiej - zdaje sobie z tego sprawę.

Reklama

Prowadzący rekolekcje adwentowe o. Adam Szustak zastanawia się, czy jest w Biblii postać, którą da się porównać do wilkołaka. I podsuwa nam postać świętego Piotra.

- Czy pamiętacie ten najbrdziej dramatyczny moment życiorysu św. Piotra, kiedy ten się wyparł Pana Jezusa - swojego mistrza, i to, patrząc mu w twarz, patrząc mu w oczy? Wcześniej zapierał się na wszystkie świętości świata, kiedy Jezus mówił: wszyscy mnie zostawicie, zdradzicie. On wtedy powiedział: choćby cię wszyscy opuścili, ja nigdy. Zawsze będę z tobą, zawsze będę ci wierny - mówi dominikanin i przypomina reakcję Jezusa i słowa, że kogut nie zdąży zapiać, a on się trzy razy wyprze.

I faktycznie Piotr trzy razy powtarza później, że nie zna Jezusa - tego, którego kochał, który był dla niego najważniejszy, i którego uważał za mistrza.

W Piśmie Świętym czytamy, że Piotr gorzko zapłakał. - To był ten moment, kiedy człowiek się budzi po byciu wilkołakiem i widzi to, co zrobił, a następnie zadaje sobie pytanie: jak to możliwe?

- Każdy ma w sobie wilkołaka, a właściwie św. Piotra - tłumaczy w czwartym odcinku rekolekcji o. Szustak.

Zapraszamy do wysłuchania programu.

Cykl rekolekcji zatytułowany jest "Pogromcy potworów". Potworami (ogrami, wampirami) ojciec Szustak nazywa toksyczne postawy, relacje i pragnienia. Opowiada, jak je w sobie i innych zidentyfikować, pracować nad nimi i naprawić. Podpowiada też, jak zaprosić do tej "pracy" Boga.

***

Adam Szustak OP to dominikanin, który od kilku lat prowadzi życie wędrownego kaznodziei, realizując w ten sposób zakonną dewizę: głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby.

Głosi ją na wielotysięcznych stadionach, w kościołach, w aulach i w parafiach. Jest autorem książek i audiobooków, youtuberem ("Langusta na palmie", dominikanie.pl). Pełni funkcję dyrektora Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego.

Ojciec Szustak jest znany także ze swych nietuzinkowych komentarzy dotyczących bieżących spraw bliskich każdemu człowiekowi.

W 2016 otrzymał nagrodę publiczności w konkursie Grand Video Awards organizowanym przez magazyn Press w kategorii Najlepszy Vlog za odcinek "Słoń" z cyklu "Dobranocka.

ZOBACZ POPRZEDNIE ODCINKI:

Współczesne ogry

Jak przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia?


Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama