Zdarza się, że człowiek staje się bestią, zwierzęciem niekontrolującym siebie. Potem, kiedy następuje powrót do właściwego wymiaru bycia człowiekiem, nie pamięta, co zrobił. O współczesnych wilkołakach opowiada w czwartym odcinku rekolekcji dominikanin o. Adam Szustak. Program emitowany jest w każdą niedzielę Adwentu na antenie Polsat Rodzina (godz. 11:30) oraz na stronie głównej Interii (po godz. 15).
Człowiek, który zrobił coś złego, szamocze się w rozdarciu - z jednej strony jest zwierzęciem, w które się zamienił, a z drugiej - zdaje sobie z tego sprawę.
Prowadzący rekolekcje adwentowe o. Adam Szustak zastanawia się, czy jest w Biblii postać, którą da się porównać do wilkołaka. I podsuwa nam postać świętego Piotra.
- Czy pamiętacie ten najbrdziej dramatyczny moment życiorysu św. Piotra, kiedy ten się wyparł Pana Jezusa - swojego mistrza, i to, patrząc mu w twarz, patrząc mu w oczy? Wcześniej zapierał się na wszystkie świętości świata, kiedy Jezus mówił: wszyscy mnie zostawicie, zdradzicie. On wtedy powiedział: choćby cię wszyscy opuścili, ja nigdy. Zawsze będę z tobą, zawsze będę ci wierny - mówi dominikanin i przypomina reakcję Jezusa i słowa, że kogut nie zdąży zapiać, a on się trzy razy wyprze.
I faktycznie Piotr trzy razy powtarza później, że nie zna Jezusa - tego, którego kochał, który był dla niego najważniejszy, i którego uważał za mistrza.
W Piśmie Świętym czytamy, że Piotr gorzko zapłakał. - To był ten moment, kiedy człowiek się budzi po byciu wilkołakiem i widzi to, co zrobił, a następnie zadaje sobie pytanie: jak to możliwe?
- Każdy ma w sobie wilkołaka, a właściwie św. Piotra - tłumaczy w czwartym odcinku rekolekcji o. Szustak.
Zapraszamy do wysłuchania programu.
Cykl rekolekcji zatytułowany jest "Pogromcy potworów". Potworami (ogrami, wampirami) ojciec Szustak nazywa toksyczne postawy, relacje i pragnienia. Opowiada, jak je w sobie i innych zidentyfikować, pracować nad nimi i naprawić. Podpowiada też, jak zaprosić do tej "pracy" Boga.
***
Adam Szustak OP to dominikanin, który od kilku lat prowadzi życie wędrownego kaznodziei, realizując w ten sposób zakonną dewizę: głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby.
Głosi ją na wielotysięcznych stadionach, w kościołach, w aulach i w parafiach. Jest autorem książek i audiobooków, youtuberem ("Langusta na palmie", dominikanie.pl). Pełni funkcję dyrektora Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego.
Ojciec Szustak jest znany także ze swych nietuzinkowych komentarzy dotyczących bieżących spraw bliskich każdemu człowiekowi.
W 2016 otrzymał nagrodę publiczności w konkursie Grand Video Awards organizowanym przez magazyn Press w kategorii Najlepszy Vlog za odcinek "Słoń" z cyklu "Dobranocka.
ZOBACZ POPRZEDNIE ODCINKI:
Jak przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia?
Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.