Reklama

Reklama

wPolityce.pl: PiS rozważa odłożenie reformy edukacji

Jak informuje portal wPolityce.pl, Jarosław Kaczyński przed nowym rokiem usłyszał od prezydenta Andrzeja Dudy, że ten rozważa dwa weta: wobec ustawy o zgromadzeniach i ustawy o edukacji, co miało nie spodobać się prezesowi PiS. Jak wiemy, cztery dni temu prezydent odmówił podpisania ustawy o zmianie ustawy Prawo o zgromadzeniach i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie prewencyjnym. Czy podobny los czeka ustawę o edukacji?

Według Piotra Zaremby możliwość weta wobec ustawy edukacyjnej wywołała "gorączkowe, nadal ciągnące się narady w otoczeniu Kaczyńskiego". Posłowie terenowi i samorządowcy obawiają się nieustających kłopotów z przekształcaniem szkół i zwalnianiem nauczycieli. Sam szef PiS miał nie być zadowolony z takiego obrotu spraw, co według dziennikarza nie oznacza, że prezydent nie dokona weta wbrew Jarosławowi Kaczyńskiemu. 

Reklama

"Wtedy tak czy inaczej nie da się go w Sejmie obalić. Ale dylemat ma dziś PiS, a nie pałac prezydencki" - pisze Zaremba. 

Zmiany w edukacji

Jak podkreśla wPolityce, "pojawia się obawa przed wiosennym strajkiem nauczycieli. Posłowie terenowi i samorządowcy obawiają się nieustających kłopotów z przekształcaniem szkół i zwalnianiem nauczycieli. Minister Zalewska próbuje ostatnio rozwiewać te obawy, ale przekonanie, że reforma jest robiona na kolanie, utrwaliła się w wielu umysłach".

Sama reforma budzi faktycznie wiele emocji. 

Zgodnie z projektami, w miejsce obecnie istniejących rodzajów szkół mają powstać: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Zmiany miałyby się rozpocząć od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej, zamiast rozpocząć naukę w gimnazjum, staną się uczniami VII klasy. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie prowadzona rekrutacja do nich.

W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik uczniów klas III ukończy gimnazjum; 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym przestaną istnieć gimnazja.

Prezydent odmówił podpisania ustawy o zgromadzeniach

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda odmówił podpisania ustawy o zmianie ustawy Prawo o zgromadzeniach i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie prewencyjnym. Duda ma zastrzeżenia wobec faktu, że ustawa różnicuje status zgromadzeń publicznych przy zastosowaniu elementu konstrukcyjnego.

Wątpliwości prezydenta budzi również wyłączenie możliwości zaskarżenia przez organizatora zgromadzenia zarządzenia zastępczego wojewody o zakazie zgromadzeń.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy