Reklama

Reklama

Rodzice mają wątpliwości. Piszą skargę do RPO

Rodzice uważają, że w roku szkolnym 2019/2020 w rekrutacji do szkół średnich weźmie udział ponad 700 tys. uczniów – absolwentów ostatniego rocznika gimnazjum i ósmej klasy szkoły podstawowej. Boją się, że taka sytuacja spowoduje paraliż, a w najlepszych liceach zabraknie miejsc. Napisali w tej sprawie skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Reforma edukacji Anny Zalewskiej weszła w życie i od tego roku szkolnego nie było już naboru do pierwszej klasy gimnazjum. Uczniowie, którzy skończyli szóstą klasę, poszli do siódmej. Za rok będzie podobnie, co nie powoduje żadnych problemów. Wątpliwości mają pojawić się za niecałe dwa lata.

Wiosną 2019 roku rozpocznie się rekrutacja do szkół średnich. Weźmie w niej udział dużo większa liczba uczniów, niż ma to miejsce teraz. Wszystko przez to, że w tym samym roku rekrutować będą absolwenci ostatniej klasy gimnazjum, a także pierwsi absolwenci zmodernizowanej, ośmioklasowej szkoły podstawowej.

Reklama

Fundacja "Rodzice mają głos" napisała w tej sprawie skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. W oficjalnym piśmie powołuje się na dane z Systemu Informacji Oświatowej. W rekrutacji ma wziąć udział 359 tys. uczniów po gimnazjum i 372 tys. uczniów po szkole podstawowej. Nagromadzenie roczników ma sprawić, że dostanie się do wymarzonej szkoły średniej będzie bardzo trudne.

Co więcej, fundacja zauważa, że jest to wprost złamanie art. 70 Konstytucji RP, który mówi o równym dostępie do edukacji dla wszystkich. Argumentuje, że skoro poprzednie roczniki miały możliwość wyboru odpowiedniej szkoły, w tym przypadku powinno być podobnie. Rodzice obawiają się, że tak jednak nie będzie.

"Nie zgadzamy się na to, by w wyniku nieprzygotowanych i niesprawiedliwych społecznie zmian ponad 700 tys. dzieci zostało poszkodowanych" - czytamy w liście do RPO.

W ostatniej części skargi do RPO fundacja "Rodzice Mają Głos" zwraca się do ministerstwa. "Domagamy się od MEN podania informacji o planowanej liczbie miejsc w klasach pierwszych szkół średnich w roku szkolnym 2019/2020, z uwzględnieniem podziału na typy szkół. Oczekujemy od minister Anny Zalewskiej zapewnienia, że dzieci z roczników 2003, 2004 i 2005 będą miały takie same szanse dostania się do wybranej szkoły średniej, jak dzieci z innych roczników. Oczekujemy również, że MEN przedstawi konkretne propozycje rozwiązań, mających na celu przeprowadzenie sprawiedliwej i równej dla wszystkich rekrutacji do szkół średnich wraz z harmonogramem ich wdrażania".

ŁUK

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy