Reklama

Reklama

Odwołanie Anny Zalewskiej. Jak zagłosują politycy?

Platforma Obywatelska, Nowoczesna i PSL zagłosują za odwołaniem minister Anny Zalewskiej oceniając, że przygotowana przez MEN reforma edukacji wprowadzi chaos. Szefowej MEN broni PiS uważając, że reforma jest dobrze przygotowana. Kukiz'15 rekomenduje wstrzymanie się od głosu.

W czwartek w Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem PO o wyrażenie wotum nieufności wobec minister edukacji. Głosowanie nad wnioskiem odbędzie się w piątek.

Reforma systemu edukacji

Osią sporu jest reforma systemu edukacji, która m.in. ma zlikwidować gimnazja. Podczas sejmowej debaty PO zarzucała szefowej MEN, że "w ekspresowym tempie", bez "żadnego powodu merytorycznego, pedagogicznego i naukowego" przygotowuje reformę szkolnictwa.

W imieniu wnioskodawców poseł PO Rafał Grupiński zaapelował, żeby wniosku o odwołanie minister edukacji nie traktować politycznie, ale żeby myśleć o dzieciach nauczycielach i rodzicach. "Jest wiele do poprawienia w systemie edukacji i programach wychowawczych, ale to nie znaczy, że trzeba rujnować dotychczasowy system szkolnictwa" - oświadczył Grupiński. "Szkoła ma służyć dziecku. Nie ideologii, nie planom politycznymi i realizacji własnych interesów" - dodał.

Reklama

Za odrzuceniem wniosku o wotum nieufności dla szefowej MEN będzie głosował PiS, bo jak stwierdziła w debacie Marzena Machałek (PiS), jest on absurdalny, szkodliwy i wprowadzający chaos. "Przez 8 lat mogliście reformować polską edukację, a wy tę polską edukację niszczyliście. Poprawialiście wskaźniki przedszkolne poprzez siłowe wypchnięcie 6-latków do szkół" - mówiła pod adresem polityków PO.

"Przedstawiliście wniosek (...), który jest chaotyczny, z błędami językowymi, oparty na fałszywych przesłankach, szkodliwy, a przede wszystkim niebezpieczny, bo chcecie zachować ten stan edukacji, do którego doprowadziliście przez 8 lat. Właśnie stan chaosu, stan, w którym nie słuchaliście rodziców, nie słuchaliście nauczycieli. Przypomnę, że za reformą edukacji jest ponad 60 proc. rodziców oraz ponad 50 proc. ogółu Polaków. Gdzie teraz jesteście, gdzie teraz jesteście, gdzie teraz słuchacie Polaków? Dalej uważacie, że jesteście mądrzejsi od nich?" - mówiła posłanka PiS.

Podkreśliła, że reforma edukacji była przygotowana od czasu, gdy PiS ogłosiło swój program wyborczy. "I Polacy zagłosowali za reformą edukacji, która zawierała w sobie wygaszanie gimnazjów. Reforma edukacji jest dobrze przygotowana i będzie wprowadzana powoli, stopniowo zgodnie z cyklami edukacyjnymi" - zaznaczyła Machałek.

Zapewniła, że na reformę edukacji przygotowano środki wysokości 2 mld zł. Zapewniła, że w wyniku zmian nauczyciele nie stracą pracy, tak jak nie stracili, gdy zniesiono obowiązek szkolny dla sześciolatków. "Troszczymy się o nauczycieli, ale najważniejsze jest dla nas dziecko" - podkreśliła posłanka PiS.

Cel polityczny reformy?

Natomiast według PO nie ma żadnych merytorycznych przesłanek do reformy edukacji, a szefowa MEN jest głucha na argumenty. Elżbieta Gapińska (PO) wskazywała, że "każdej reformie, także tej powinien przyświecać cel merytoryczny, a nie polityczny". Przywoływała badania PISA, które wskazują na awans Polski w międzynarodowych rankingach edukacyjnych. "Można powiedzieć, że osiągnęliśmy sukces edukacyjny dzięki właśnie gimnazjom" - oceniła posłanka PO.

Zwróciła uwagę, że absolwenci gimnazjów oceniają je jako miejsca przyjazne dla wszechstronnego rozwoju dzieci. Zdaniem posłanki PO, zmiany w systemie oświaty przygotowywane przez obecny rząd, to "najgorzej, a właściwie kompletnie nieprzygotowana reforma w historii oświaty w Polsce". "Działacie państwo chaotycznie. Brak podstawy programowej, która jest pisana właściwie na kolanie, brak podręczników, nie da się napisać dobrego podręcznika w tak krótkim czasie, brak konsultacji" - mówiła Gapińska.

Zwróciła uwagę, że przeciwko reformie protestują rodzice, nauczyciele i samorządy. "Nie patrzy pani na spustoszenie, jakie niesie pani polskiej szkole. Chciałaby pani zapisać się jako reformator polskiej oświaty, a ja obawiam się, i mówię to naprawdę z wielką przykrością, że ma pani szansę stać się szkodnikiem na niespotykaną dotąd skalę" - powiedziała Gapińska do minister Zalewskiej.

Wniosek PO o wotum nieufności wobec szefowej MEN poprze Nowoczesna. Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) stwierdziła podczas debaty, że przygotowywana przez Zalewską reforma "nie bazuje na żadnych podstawach merytorycznych, przyniesie chaos w edukacji". Dodała, że w związku z zapowiedzianą reformą nie została przygotowana podstawa programowa i nie zaczęto pisać podręczników.

Jak przekonywała rodzice nie mają pewności gdzie w przyszłym roku będą uczyły się ich dzieci, a gminy nie wiedzą jak projektować sieć szkół i skąd wziąć pieniądze na przystosowanie szkolnych budynków oraz na odprawy dla nauczycieli. "W działaniach pani minister jest buta tych, którzy mają większość sejmową. Po co ta nieodpowiedzialna i pełna buty zła zmian" - pytała Lubnauer.

Apel Kukiz'15 o referendum

Z kolei klub Kukiz '15 zaapelował o referendum ws. likwidacji gimnazjów i "rekomenduje", by podczas głosowania nad wnioskiem wstrzymać się od głosu.

Tomasz Jaskóła (Kukiz'15) mówił, że w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności nie można oceniać wyłącznie projektowanej reformy edukacji, ale 12 miesięcy działalności minister Zalewskiej. W tym czasie, jak powiedział, było "sporo pozytywnych zmian", dotyczących np. matury czy 6-latków. Wśród negatywów wymienił "zwiększenie roli kuratorów" i "uderzenie w edukację domową".

Poseł Kukiz'15 zarzucił PiS, że ws. tak ważnej reformy jak likwidacja gimnazjów nie "posłuchał suwerena". "Czyli nie zaproponowaliście referendum (...) I to jest nasz wniosek - klubu Kukiz: przeprowadźcie referendum ws. gimnazjum skoro tak bardzo dzieli to Polaków" - powiedział Jaskóła.

PSL będzie głosować za wyrażeniem wotum nieufności wobec minister Zalewskiej. Piotr Zgorzelski (PSL) podczas debaty ocenił, że przygotowana przez szefową MEN reforma edukacji jest "zmianą dla zmiany", która wprowadzi "chaos i obniży poziom nauczania".

"Jednym z podstawowych powodów dla którego będziemy jako klub parlamentarny głosować za odwołaniem minister edukacji jest fakt, że proponowana przez nią pseudoreforma, niszcząca istniejący system edukacji, jest w istocie podważaniem konstytucyjnej zasady zaufania obywateli do państwa. To nasi rodacy, obywatele 2,5 tys. małych ojczyzn, 17 lat temu zaufali rządowi AWS-u i poparli powstanie gimnazjów jako nawiązanie do dobrych wzorców nauczania w drugiej RP" - mówił Zgorzelski.

Zwracając się do minister Zalewskiej pytał, czy nie żal jej "dotychczasowego dorobku edukacyjnego, logistycznego, ogromnej pracy i energii setek tysięcy ludzi we wdrażaniu reformy". Dodał, że za gimnazjami opowiadali się obecni posłowie PiS - wówczas posłowie AWS.

Wniosek posłów Platformy

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności posłowie PO złożyli w Sejmie 14 października, w Dniu Edukacji Narodowej. Jednym z głównych powodów są przygotowywane przez resort edukacji zmiany w strukturze szkół. Zgodnie z propozycją MEN w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży rekomenduje Sejmowi odrzucenie wniosku PO.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne