Reklama

Reklama

Spór o przeszłość Wałęsy

Nie będzie monety z Wałęsą

NBP nie wyda okolicznościowej monety z okazji 25-lecia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie - dowiaduje się "Gazeta Wyborcza".

O wyemitowanie monety zwrócił się do NBP jesienią ub. r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Reklama

Dziennik podkreśla, że o emisji monet decyduje, związany z PiS,prezes NBP - Sławomir Skrzypek. Wspierają go "prolustracyjni" historycy doradzający NBP. Bank co roku wydaje kolekcjonerskie monety dla uhonorowania ważnych wydarzeń i sławnych ludzi. Nobel Wałęsy przegrał m.in. z takimi rocznicami jak: "180 lat bankowości centralnej w Polsce", "400. rocznica polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej", "450 lat Poczty Polskiej". NBP wyda też w tym roku monety upamiętniające historię jazdy polskiej oraz olimpiadę w Pekinie.

- NBP nie emituje monet honorujących osoby żyjące, z wyjątkiem Jana Pawła II - powiedział "GW" prezes NBP -Sławomir Skrzypek. Stwierdził też, że wszystkie emisje monet zatwierdza rada historyków.

W kwietniu - przypomina "Gazeta Wyborcza" - zarząd banku zmienił skład rady, nie informując o tym dotychczasowych jej członków. W skład nowej weszli historycy związani z PiS. Na czele stoi Jan Żaryn, szef Biura Edukacji Publicznej IPN. Do rady należy też prof. Andrzej Nowak, redaktor naczelny prawicowego pisma "Arcana", gdzie już w 2005 r. miały ukazać się materiały na Wałęsę. W radzie jest też prof. Wojciech Roszkowski, eurodeputowany PiS.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje