Reklama

Reklama

Turecki sąd nakazał aresztowanie kolejnych stu wojskowych

Sąd w Stambule wydał w piątek nakaz aresztowania kolejnych stu wojskowych różnych stopni, wśród nich grupy oficerów służby czynnej, na podstawie podejrzenia, że utrzymywali kontakty z tureckim kaznodzieją przebywającym w USA Fethullahem Gulenem.

Podstawą do oskarżenia ich o powiązania ze sprawcami lipcowej próby przewrotu w Turcji było to, że wszyscy posługiwali się aplikacją na smartfony ByLock zapewniającą szyfrowaną łączność.

Według tureckich mediów z aplikacji tej korzysta w kraju 55 000 osób i wszystkie są podejrzane o powiązania z ruchem Gulena, który do roku 2013 był bliskim sojusznikiem rządu w Ankarze.

Od początku obecnej, kolejnej czystki w tureckiej armii wydano nakazy aresztowania 575 wojskowych, z których 351 już zatrzymano, a 161 - łącznie z doprowadzonymi w piątek do sądów - przebywa w areszcie prewencyjnym.

Reklama

Siedmiu podejrzanych o sympatie dla Gulena zostało zwolnionych z uzasadnieniem, że wykazali "szczerą skruchę" - podała turecka telewizja NTV.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy