Reklama

Reklama

Turecki generał przyznał się do zaplanowania zamachu stanu?

B. dowódca tureckich sił powietrznych gen. Akin Ozturk przyznał się prokuraturze do zaplanowania zamachu stanu w Turcji, którego próbę podjęto w ostatni weekend - podała w poniedziałek państwowa agencja Anatolia. Dwóch prywatnych nadawców temu zaprzeczyło.

Państwowa agencja prasowa Anatolia, na którą powołują się agencja Associated Press i portal BBC News, poinformowała, że Ozturk, oskarżony o to, że był prowodyrem puczu, przyznał się do odegrania roli w tej nieudanej próbie zamachu stanu.

Anatolia powołuje się na zeznanie generała, który powiedział prokuratorom przesłuchującym go w Ankarze, że "działał z intencją przeprowadzenia zamachu stanu".

Przed zatrzymaniem Ozturk zaprzeczył w oświadczeniu, że był jakkolwiek zaangażowany w pucz; mówił wręcz, że działał na rzecz stłumienia puczu - informują AP i BBC News.

Reklama

Ze zdjęć opublikowanych przez agencję Anatolia wynika, że generał mógł doznać obrażeń głowy oraz górnej części ciała - podaje BBC News. Wcześniej Anatolia informowała, że Ozturk jest jednym z 70 zatrzymanych generałów i admirałów. Do tej pory jedenastu z nich zostało aresztowanych - czytamy na stronach BBC News.

Tymczasem prywatni nadawcy, telewizja Haberturk i NTV, poinformowali, powołując się na zeznanie generała przed prokuratorami, że zaprzeczył on jakoby odegrał rolę w puczu. "Nie jestem kimś, kto zaplanował lub kierował próbą zamachu stanu, która została podjęta 15 lipca i nie wiem, kto to zrobił" - powiedział generał, cytowany przez telewizję NTV.

Według najnowszego bilansu w wyniku nieudanego puczu zginęły 232 osoby.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy