Reklama

Reklama

"Sueddeutsche Zeitung": Tureccy dyplomaci zabiegają o azyl w Niemczech

Co najmniej trzech tureckich dyplomatów, w tym attache wojskowy ambasady w Berlinie, wystąpiło po nieudanym puczu w Turcji o azyl w Niemczech - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Dyplomatyczny incydent może ponownie zaostrzyć relacje między Berlinem a Ankarą.

Co najmniej trzech tureckich dyplomatów, w tym attache wojskowy ambasady w Berlinie, wystąpiło po nieudanym puczu w Turcji o azyl w Niemczech - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Dyplomatyczny incydent może ponownie zaostrzyć relacje między Berlinem a Ankarą.

Przed wydaniem decyzji niemieckie władze muszą zbadać, czy dyplomaci są osobami prześladowanymi ze względów politycznych - informuje wydawany w Monachium dziennik. Materiał ukaże się w sobotnim wydaniu gazety.   

Po stłumieniu puczu wojskowego w połowie lipca władze Turcji rozpoczęły czystki w różnych instytucjach państwowych. Turecki MSZ unieważnił kilkaset paszportów dyplomatycznych osób podejrzewanych o związki z islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem. Prezydent Recep Tayyip Erdogan podejrzewa, że to on przygotował pucz z 15 lipca.

Reklama

Jak pisze "SZ", MSZ w Ankarze odwołało z Berlina ośmiu tureckich obywateli. Część z nich opuściła Niemcy, inni poprosili o azyl. Przedstawiciele niemieckiego MSW ujawnili w Bundestagu, że chodzi o trzy osoby. Ich liczba może być jednak wyższa - pisze "SZ", powołując się na źródło w rządzie.

Poseł SPD Burkhard Lischka opowiedział się za przyznaniem tureckim dyplomatom azylu. Za szczególnie delikatny uznawany jest przypadek attache wojskowego. Zdaniem autorów materiału, pozytywne rozpatrzenie wniosku o azyl może doprowadzić do ponownego zaostrzenia stosunków niemiecko-tureckich.

Federalny Urząd Migracji i Uchodźców (BAMF) nie podjął jeszcze decyzji. - Nie ma pośpiechu - powiedział przedstawiciel BAMF. 

Po głębokim kryzysie, spowodowanym m.in. przyjęciem przez Bundestag uchwały uznającej masakrę Ormian przez Imperium Osmańskie podczas I wojny światowej za ludobójstwo, w relacjach między Berlinem a Ankarą ostatnio nastąpiło ocieplenie.

W połowie tygodnia delegacja niemieckich parlamentarzystów odwiedziła bazę wojskową Incirlik na południowym wschodzie Turcji, by spotkać się ze stacjonującymi tam niemieckimi żołnierzami. Przedtem przez cztery miesiące władze w Ankarze sprzeciwiały się takiej wizycie. W piątek do Berlina powrócił ambasador Turcji, odwołany kilka miesięcy temu na konsultacje.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy