Reklama

Reklama

Erdogan: Gulen zarządza z USA organizacją terrorystyczną

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w środę po spotkaniu w Ankarze z amerykańskim wiceprezydentem Joe Bidenem, że islamski kaznodzieja Fethullah Gulen, oskarżany przez Ankarę o zorganizowanie puczu, zarządza z USA swoją organizacją terrorystyczną.

Władze w Ankarze domagają się wydania przebywającego w USA Gulena, by go osądzić i skazać w Turcji. Erdogan podkreślił, że zatrzymanie Gulena będzie zgodne z istniejącymi porozumieniami między Turcją a USA. Apelował, by Stany Zjednoczone nie lekceważyły tureckiego wniosku o ekstradycję kaznodziei.

Na wspólnej z Erdoganem konferencji prasowej Biden podkreślił, że decyzję o ekstradycji Gulena może podjąć jedynie sąd federalny, a prezydent USA Barack Obama nie ma na to wpływu. Wyraził pogląd, że może to być trudne do przyjęcia dla Turków. Uczestników puczu z 15 lipca wiceprezydent nazwał terrorystami.

Reklama

75-letni Gulen, dawny sojusznik, a obecnie wróg prezydenta Erdogana, od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Kaznodzieja zaprzecza, by miał jakikolwiek udział w przygotowaniu puczu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje