Reklama

Reklama

Zmiany ws. aborcji? Macron chce wpisać ją do Karty praw podstawowych UE

Prezydent Francji Emmanuel Macron chce zmian w sprawie aborcji na terenie państw członkowskich UE. Jak stwierdził polityk, prawo do aborcji powinno zostać wpisane do Karty praw podstawowych UE.

W środę Emmanuel Macron przekazał w Parlamencie Europejskim priorytety swojego kraju na półroczne przewodnictwo w Radzie UE.

Aborcja. Macron o pomyśle z Kartą praw UE

Prezydent Francji wspomniał w nich m.in. o prawie do aborcji. Mówiąc o Karcie praw podstawowych UE, francuski prezydent wyraził nadzieję, że uda się ją "odnowić" tak, by "jaśniej mówiła o ochronie środowiska, czy też uznawała prawo do aborcji".

Jak zauważają zagraniczne media, wezwanie w sprawie wpisania prawa do aborcji do Karty praw podstawowych UE pojawiło się zaledwie dzień po tym, jak ogłoszono wybór nowej przewodniczącej Parlamentu Europejskiego - Roberty Metsoli. Obywatelka Malty jest znana ze swojego sprzeciwu wobec aborcji.

Reklama

Aborcja w karcie praw UE? Macron o "swobodnej debacie"

- Przeprowadźmy swobodnie debatę w tym temacie z naszymi współobywatelami, aby tchnąć nowe życie w filar prawa, który kształtuje Europę silnych wartości - wzywał Macron w Parlamencie Europejskim.

Karta praw podstawowych Unii Europejskiej, to dokument przyjęty i uroczyście ogłoszony na szczycie Unii Europejskiej w Nicei, w grudniu 2000 r. Karta określa katalog podstawowych praw i wolności obywatela Unii Europejskiej. Moc wiążąca dokumentu została mu nadana przez traktat lizboński. 

W 2007 r. Polska przyłączyła się do brytyjskiego protokołu, ograniczającego stosowanie Karty.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy