Reklama

Reklama

Ursula von der Leyen w Polsce. Ogłosi akceptację dla KPO

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyleciała do Polski, by ogłosić akceptację kierowanego przez nią organu dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Trwa spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. W środę Komisja Europejska poinformowała, że daje zielone światło dla przekazania Polsce środków, czym kończy spór trwający od ponad roku.

Wizyta Ursuli von der Leyen w Polsce rozpoczęła się od spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Następnie w Belwederze odbywa się spotkanie premiera i szefowej KE z prezydentem Andrzejem Dudą.

Na godzinę 17.25 zaplanowano wspólną konferencję prasową prezydenta, premiera oraz szefowej KE, która ma się odbyć w firmie PSE S.A, w Konstancinie-Jeziornej.

Podczas konferencji szefowa KE ma ogłosić akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy

Każde państwo UE musiało przygotować Krajowy Plan Odbudowy, czyli dokument opisujący sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. KE dotąd nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd KPO. Pod koniec października zeszłego roku szefowa KE postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu m.in. do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Reklama

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił zainicjowaną przez prezydenta Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Nowela przewiduje też procedurę "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". Premier Morawiecki oświadczył wówczas, że Komisja Europejska przyjrzała się noweli ustawy o SN, którą zaprezentował prezydent Duda i "stwierdziła, że stanowi ona wrota do KPO". 

W środę nowelą zajął się Senat. Dokument przeszedł przez wyższą izbę z jednomyślnym wynikiem. 

W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy