Reklama

Reklama

Ursula von der Leyen spotka się z Joe Bidenem. Tematem sytuacja na polsko-białoruskiej granicy

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen będzie rozmawiać w środę w Waszyngtonie z prezydentem USA Joe Bidenem. Przywódcy mają dyskutować o sytuacji na granicy Polski z Białorusią - poinformowała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Dana Spinant.

- Przewodnicząca i prezydent poruszą szeroki wachlarz tematów związanych z partnerstwem UE i USA. W szczególności odniosą się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej - poinformowała przedstawicielka KE. 

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy, która jest zarazem granicą Unii Europejskiej, pogłębia się.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wydanym w poniedziałek oświadczeniu wezwała państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za  hybrydowy atak na Polskę.

Reklama

Także w poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wezwał władze Białorusi do przestrzegania prawa międzynarodowego i podkreślił, że UE nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalnego wykorzystywania migrantów do celów politycznych. "Uważnie monitorujemy sytuację na granicach Unii Europejskiej" - dodał.

W środę przed południem z Michele spotkał się premier Mateusz Morawiecki. Politycy rozmawiali o sytuacji na granicy.

Rozwój wydarzeń na granicy Polski z Białorusią relacjonujemy dla Państwa TUTAJ.

Duże grupy migrantów przy granicy

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów idącej po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. W nocy z wtorku na środę doszło do kolejnych prób forsowania granicy. 

Solidarność z Polską wyraziło wiele państw UE, w tym m.in. Słowacja, Czechy, Węgry, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia, Grecja i Francja.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy