Reklama

Reklama

Ursula von der Leyen: Podpisaliśmy drugi kontrakt z Moderną

Komisja Europejska podpisała drugi kontrakt z Moderną na szczepionki przeciw COVID-19 - przekazała Ursula von der Leyen. Szefowa KE poinformowała jednocześnie, że nowe warianty koronawirusa mogą być bardziej odporne na te preparaty.

- Komisja zaaprobowała drugi kontrakt z Moderną na zakup 300 mln dodatkowych dawek ich szczepionki przeciw COVOD-19 - powiedziała von der Leyen, dodając, że w sumie do krajów członkowskich zostało do tej pory dostarczonych 33 mln dawek szczepionek wszystkich producentów. 22 mln osób zostało zaszczepionych przynajmniej jedną dawką, siedem mln - dwoma.

Dodała, że nie wyklucza renegocjacji kontraktów na szczepionki z koncernami farmaceutycznymi. 

- Musimy i przyspieszymy szczepienie w nadchodzących tygodniach. Dostawy trzech szczepionek, które zostały autoryzowane, zwiększą się. Przyjdą nowe szczepionki w najbliższym czasie po tym, gdy zostaną zaakceptowane przez Europejską Agencję Leków (EMA) - zapewniła von der Leyen.

Reklama

Szefowa KE poinformowała, że dotąd producenci szczepionki Sputnik V nie złożyli wniosku do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o jej autoryzację.

"Wzrost przypadków z nowymi wariantami COVID-19"

Ursula von der Leyen przyznała, że nie posiada wiedzy o żadnych kontraktach na dostawy szczepionek przeciw COVID-19, które podpisywałyby kraje członkowskie UE indywidualnie, poza umowami, które zawiera Komisja Europejska.

- Sytuacja się rozwija. Widzimy wzrost liczby przypadków związanych z nowymi wariantami koronawirusa. Nowe warianty pojawiają się w Europie i na świecie. Dotychczas wydaje się, że szczepionki, które zostały autoryzowane w UE, są skuteczne przeciwko nowym wariantom. Ale te warianty są bardziej zakaźne. Oznacza to więcej infekcji, a to z kolei oznacza więcej wariantów. I te warianty mogą być bardziej odporne na istniejące szczepionki - ostrzegła.

Czytaj także: Szczepienia przeciw COVID-19. Kulisy unijnej umowy z producentami

Reklama

Reklama

Reklama