Reklama

Reklama

Ursula von der Leyen ogłosi akceptację dla polskiego KPO

Ursula von der Leyen ma ogłosić w Warszawie akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Szefowa Komisji Europejskiej przedstawi szczegóły podczas specjalnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim, która została zaplanowana na 17:25. W środę wieczorem Senat przyjął jednogłośnie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym m.in. likwidującą Izbę Dyscyplinarną tego sądu, wprowadzając do ustawy blisko 30 poprawek. Ustawa została zainicjowana przez prezydenta Dudę, by dać zielone światło dla zaakceptowania przez KE polskiego KPO.

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek na zakończenie dwudniowego szczytu UE w Brukseli wskazywał, że czwartkowa wizyta Ursuli von der Leyen jest zaplanowana po to, aby ukoronować podpisanie naszego porozumienia w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. - Cieszę się, że ten wielomiesięczny proces już jest za nami - mówił szef polskiego rządu.

Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni poinformował w środę po południu, że KE zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. - Rozmawialiśmy dziś nt. KPO Polski. Po dyskusji, kolegium komisarzy zgodziło się skierować do Rady UE wniosek o realizację planu. Przewodnicząca Komisji Europejskiej uda się jutro do Warszawy, by to zaprezentować, tak jak robiła to w przypadku wszystkich innych planów odbudowy - oświadczył Gentiloni.

Reklama

Czym jest KPO?

Każde państwo musiało przygotować KPO, czyli dokument opisujący sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Polska złożyła KPO już ponad rok temu. Pod koniec października zeszłego roku szefowa KE postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu m.in. do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

W ubiegły czwartek Sejm uchwalił zainicjowaną przez prezydenta nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN, czego oczekuje Komisja Europejska w związku z decyzją TSUE. W środę nowelizacją zajmował się Senat, który przyjął nowelizację jednogłośnie. Do ustawy zaproponował jednocześnie blisko 30 poprawek wypracowanych na posiedzeniu senackich komisji. Teraz decyzję w sprawie tych poprawek będzie musiał podjąć Sejm.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.  

CZYTAJ TEŻ: Krajowy Plan Odbudowy. Na co pójdą miliardy euro?

Ursula von der Leyen w Polsce

Pierwszym punktem wizyty szefowej KE Ursuli von der Leyen w Warszawie - według programu opublikowanego przez Centrum Informacyjne Rządu - będzie spotkanie z premierem Morawieckim w KPRM - rozpoczęcie zaplanowano na godz. 15:30.

Następnie - o godz. 16:00 - w Belwederze zaplanowano spotkanie premiera i szefowej KE z prezydentem Dudą.

Na godzinę 17:25 zaplanowano wspólną konferencję prasową prezydenta, premiera oraz szefowej KE, która ma się odbyć w firmie PSE S.A, w Konstancinie-Jeziornej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy