Reklama

Reklama

Unia Europejska. Ile osób jest w pełni zaszczepionych? Najwięcej w w Danii i Portugalii

Najwięcej osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 w Unii Europejskiej jest w Danii i Portugali, to ponad 80 proc. społeczeństwa - wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej. Średnia dla całej UE wynosi 67 proc. populacji.

Dane KE pochodzą z 10 grudnia 2021 r.. Wciąż są jednak duże różnice między poszczególnymi krajami. Najwięcej zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest w Danii (82 proc. populacji), Portugali (81,9 proc.) i na Malcie (81,8 proc.)

Na kolejnych miejscach są Irlandia (76,7 proc.), Belgia (75,7 proc.) oraz Hiszpania (74,2 proc.). Polska z prawie 55 proc. zaszczepionych jest na jednym z ostatnich miejsc - piątym od końca. 

Najmniej zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest w Bułgarii (26,2 proc.), Rumunii (39 proc.), Słowacji (46,6 proc.) i Chorwacji (49 proc.)

Reklama

W innych krajach odsetek zaszczepionych jest znacznie większy. We Włoszech zaszczepiło się 73,5 proc. ludności, we Francji - 70,8 proc., a w Niemczech - 69 proc.

Szczepienia w Europie. Coraz więcej chętnych na trzecią dawkę

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że zwiększa się odsetek Europejczyków zaszczepionych trzema dawkami. W Austrii i na Węgrzech dodatkową dawką przeciwko COVID-19 przyjęło ponad 30 proc. populacji. W innych krajach EU trzecią dawkę otrzymało od kilku do około 20 proc. ludności.

Eksperci zachęcają do szczepienia przeciwko COVID-19 kobiety w ciąży. Według danych brytyjskiego systemu nadzoru położniczego (Obstetric Surveillance System), od maja do października  2021 r. aż 1436 kobiet w ciąży trafiło do szpitala z chorobą COVID-19, wśród których tylko 4 proc. było zaszczepionych. Odnotowano 17 zgonów kobiet i 4 zgony noworodków z powodu tej choroby. 

"Szczepienie w ciąży jest bezpieczne!" - przekonuje na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje