Reklama

Reklama

Trudny quiz na środę. Komplet punktów mają tylko nieliczni

Czas, gdy w Parlamencie Europejskim politycy z zaangażowaniem dyskutują o praworządności i Krajowych Planach Odbudowy, to doskonały moment, by sprawdzić, ile wiecie na temat polskich europosłów. Bowiem to właśnie członkowie naszej delegacji najczęściej zabierają głos, gdy chodzi o sprawy Polski. Oni też wystawiają świadectwo Polsce na europejskiej arenie. Sprawdźmy zatem, ile wiecie o polskich europosłach. Uprzedzamy, quiz nie należy do łatwych...

Parlament Europejski (PE) to instytucja Unii Europejskiej, która pełni trzy podstawowe funkcje: ustawodawczą, nadzorczą i budżetową. Powstał w 1952 roku jako organ Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. W 1957 roku na mocy traktatów rzymskich utworzono Europejskie Zgromadzenie Parlamentarne, które w 1962 roku przyjęło nazwę Parlament Europejski.

Do 1979 roku reprezentantów do PE wyłaniały parlamenty krajowe państw członkowskich. Z czasem Rada Europejska podjęła decyzję o bezpośrednich i powszechnych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Reklama

W skład europarlamentu wchodzi obecnie 705 posłów, wybieranych w bezpośrednich wyborach przez obywateli Unii na pięcioletnią kadencję. Kilkudziesięciu z nich pochodzi z Polski. Sprawdź, ile o nich wiesz!


Reklama

Reklama

Reklama