Reklama

Reklama

Talibowie przejęli Afganistan. Sassoli: Potrzebna wspólna reakcja UE

Rozwój sytuacji w Afganistanie wymaga wspólnej reakcji UE - napisał na Twitterze przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

"Kraj potrzebuje trwałego rozwiązania politycznego, które zapewni ochronę praw kobiet i pozwoli Afgańczykom na godne i bezpieczne życie" - dodał Sassoli.

"Osoby zagrożone prześladowaniami muszą dostać azyl" - zaapelował.

"Z sytuacji w Afganistanie trzeba wyciągnąć wnioski"

Wcześniej wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell, również na Twitterze, przypomniał o konieczności ochrony ludzkiego życia oraz przywrócenia porządku i bezpieczeństwa.

Wezwał też "wszystkie strony" konfliktu w Afganistanie do umożliwienia cudzoziemcom i Afgańczykom, którzy wyrażą taką chęć, bezpiecznego opuszczenia kraju.

Reklama

Dla przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela priorytetem w tej chwili jest "bezpieczeństwo obywateli UE, personelu i ich rodzin".

"Równie jasne jest, że trzeba będzie wyciągnąć wiele wniosków z tej sytuacji" - napisał na Twitterze Michel.

Talibowie przejęli Afganistan

Afgańscy talibowie w niedzielę wkroczyli do Kabulu. Wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił wojskowych pod wodzą USA, przejęli kontrolę nad krajem.

Dotychczasowy popierany przez Stany Zjednoczone rząd upadł, a prezydent kraju Aszraf Ghani zbiegł za granicę.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy