Reklama

Reklama

Szefowa KE w Izraelu. Chce zacieśnienia współpracy

Unia Europejska i Izrael są naturalnymi partnerami - mówiła Ursula von der Leyen podczas wizyty w izraelskiej Beer Szewie. Szefowa KE przekonywała, że obie demokracje "powinny się do siebie zbliżyć", a UE szuka sposobów na zacieśnienie współpracy energetycznej.

Podczas wystąpienia na Uniwersytecie Ben Guriona w Beer Szewie szefowa KE oceniła, że z uwagi na historię i wspólne wartości demokratyczne UE i Izrael są naturalnymi partnerami. - Dziś bardziej niż kiedykolwiek demokracje takie jak Europa i Izrael powinny się do siebie zbliżyć - powiedziała. 

- Kreml wykorzystał nasze uzależnienie od rosyjskich paliw kopalnych, by nas szantażować. Od początku wojny Rosja celowo odcięła dostawy gazu do Polski, Bułgarii i Finlandii oraz holenderskich i duńskich firm w odwecie za nasze wsparcie dla Ukrainy - oświadczyła von der Leyen, cytowana przez portal Times of Israel.

Reklama

Jednak takie zachowanie Moskwy "tylko wzmocniło naszą determinację, by zerwać z uzależnieniem od rosyjskich paliw kopalnych", a UE szuka sposobów na zacieśnienie współpracy energetycznej z Izraelem - powiedziała, wspominając o możliwości budowy podwodnego kabla do przesyłu prądu oraz gazociągu we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Spotkanie von der Leyen spotkała się z izraelską minister

W poniedziałek von der Leyen spotkała się z izraelską minister energetyki Karine Elharrar i podkreśliła, że UE potrzebuje izraelskiego gazu - podał Times of Israel, powołując się na rzecznika minister.

Portal zaznacza, że przesył gazu z Izraela do Europy wiąże się z wyzwaniami i wymagałby dużych, długoterminowych inwestycji. Jedną z możliwości jest przesyłanie surowca gazociągiem do Egiptu, gdzie mógłby być skraplany i transportowany do Europy statkami. Inny scenariusz zakłada budowę gazociągu do Turcji.

Zobacz też: Paliwa kopalne. Dochody Rosji z eksportu osiągnęły rekordowy poziom

Trzecią opcją jest projekt EastMed, do którego odnosiła się von der Leyen. Propozycja zakłada budowę podmorskiego gazociągu łączącego Izrael z Cyprem i Grecją. Eksperci podnoszą jednak wątpliwości co do kosztów i wykonalności projektu - pisze Times of Israel.

Von der Leyen przybyła do Izraela w poniedziałek wraz z premierem Włoch Mario Draghim.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy