Reklama

Reklama

Szefowa KE: Do końca lata możemy zaszczepić 70 proc. populacji

- Możemy osiągnąć cel i zaszczepić do końca lata 70 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej - zadeklarowała w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przedstawiła też plany dostaw szczepionek na najbliższe miesiące i zabrała głos w sprawie preparatu AstraZeneca.

- Wiemy, że możemy osiągnąć nasz cel pełnego zaszczepienia 70 proc. dorosłej populacji do końca lata - oznajmiła Ursula von der Leyen, przedstawiając stan dotychczasowych i zaplanowanych dostaw szczepionek.

Ile dawek w drugim kwartale?

Z danych zaprezentowanych przez przewodniczącą KE wynika, że w pierwszym kwartale, czyli do końca marca, do krajów członkowskich trafi w sumie nieco ponad 100 mln dawek. Z tego 66 mln dawek to preparat Pfizer/BioNTech, 10 mln - Moderna i 30 mln - AstraZeneca. - O ile firma ta dotrzyma zobowiązań - zastrzegła szefowa KE, przypominając, że pierwotne zobowiązanie AstraZeneki wynosiło 90 mln dawek w pierwszym kwartale. 

Reklama

- Wiemy, że w drugim kwartale dostawy wzrosną - zapewniła von der Leyen.

Pfizer/BioNTech w drugim kwartale ma dostarczyć 200 mln dawek, Johnson&Johnson - 55 mln, a Moderna - 35 mln. Według obecnych prognoz AstraZeneca dostarczy 70 mln dawek.

UE zablokuje eksport szczepionek?

Szefowa KE ostrzegła również w Brukseli, że UE może zdecydować o wprowadzeniu ograniczeń w eksporcie szczepionek do krajów spoza Wspólnoty. Jak mówiła, w tej sprawie niezbędne jest "szanowanie zasady wzajemności".

Dodała, że KE będzie bardzo dokładnie obserwować sytuację dotyczącą dostaw szczepionek w drugim kwartale.

11 marca Komisja Europejska zdecydowała o przedłużeniu do końca czerwca mechanizmu autoryzacji eksportu szczepionek przeciwko COVID-19. Powodem są ciągłe opóźnienia w dostawach szczepionek do państw unijnych. Głównym kierunkiem eksportu szczepionek z UE jest Wielka Brytania.

"Mam zaufanie do szczepionki AstraZeneca"

Von der Leyen zabrała też głos w sprawie szczepionki AstraZeneca. W ostatnich dniach kolejne kraje wstrzymują szczepienia tym preparatem, łącząc je z przypadkami zakrzepów krwi u osób, które przyjęły zastrzyk.

- Ufam AstraZenece. Ufam tym szczepionkom. Jutro Europejska Agencja Leków (EMA) wyda oświadczenie w tej sprawie. Jestem przekonana, że to oświadczenie wyjaśni całą sytuację - powiedziała szefowa KE, odpowiadając na pytanie, czy Unia Europejska nie próbuje odwrócić uwagi od powolnego tempa szczepień na terytorium Wspólnoty, doszukując się braków w szczepionce brytyjsko-szwedzkiego koncernu.

Odnosząc się do zarzutu o powolne tempo szczepień, szefowa KE przypomniała, że do tej pory do krajów członkowskich trafiło 70 mln dawek szczepionek, a do końca miesiąca będzie to ponad 100 mln dawek.

- Nabiera to tempa w porównaniu z początkiem. Początki były trudne - przyznała von der Leyen.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!


Reklama

Reklama

Reklama