Reklama

Reklama

Szczepionka AstraZeneca. Jest decyzja Europejskiej Agencji Leków

Komitet ds. Produktów Leczniczych dla Ludzi Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia do obrotu w krajach UE szczepionki przeciwko COVID-19, opracowanej przez Astra Zeneca i Uniwersytet Oksfordzki.

Teraz czas na ruch Komisji Europejskiej, która ma wydać formalną zgodę na dopuszczenie do obrotu szczepionki na terytorium UE. 

AstraZeneca będzie trzecią szczepionką przeciwko COVID-19 dopuszczoną na rynek Unii Europejskiej. Wcześniej zgodę otrzymały szczepionki firm Pifizer/BioNtech i Moderna.

Niemcy rekomendują, by nie szczepić osób powyżej 65. roku

W czwartek komisja ds. szczepionek niemieckiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) zaleciła, by preparat AstraZeneca był podawany w Niemczech tylko osobom między 18. a 64. rokiem życia. Rekomendację uzasadniono niewystarczającą ilością danych, które mogłyby ocenić skuteczność szczepionki wśród osób powyżej 65 lat.  

Reklama

Kłopoty są wynikiem zbyt małej liczby starszych pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych szczepionki. Choć wcześniejsze badania wykazały, że preparat jest bezpieczny dla seniorów, dokładne oszacowanie jego skuteczności okazało się niemożliwe. Jak wynika z dokumentu STIKO, w badaniach w Wielkiej Brytanii i Brazylii wzięło udział ponad 11,6 tys. osób, w tym jedynie 660 powyżej 65. roku życia. W tej grupie odnotowano dwie infekcje. 

Czytaj także: KE opublikowała umowę podpisaną z koncernem AstraZeneca

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje