Reklama

Reklama

Szczepienia. Jest porozumienie pomiędzy Unią Europejską i AstraZenecą

Unia Europejska i AstraZeneca osiągnęły porozumienie w sprawie dostaw szczepionek. KE podała, że porozumienie zakończy również toczący się spór przed sądem w Brukseli między UE a firmą farmaceutyczną.

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides powiedziała, że ugoda gwarantuje dostarczenie pozostałych 200 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19 przez AstraZeneca do UE.

Szczepienia 70 proc. dorosłych w UE

- Chociaż w tym tygodniu osiągnęliśmy ważny kamień milowy polegający na wykonaniu pełnego szczepienia 70 proc. dorosłej populacji UE, istnieją znaczne różnice we wskaźnikach szczepień między naszymi państwami członkowskimi, a ciągła dostępność szczepionek, w tym szczepionki AstraZeneca, pozostaje kluczowa - powiedziała Kyriakides.

- Jako najsilniejszy zwolennik globalnej współpracy i solidarności w zakresie szczepionek będziemy nadal pomagać reszcie świata. Naszym celem jest udostępnienie co najmniej 200 milionów dawek szczepionek za pośrednictwem COVAX krajom o niskim i średnim dochodzie do końca tego roku - zaznaczyła.

Reklama

Czytaj też: Kartuzy: Miały zmuszać bezdomnych do szczepienia. Groziły wyrzuceniem ze schroniska

Szczepienia w UE. Umowa z AstraZenecą

Ugoda przewiduje zobowiązanie AstraZeneca do dostarczenia 135 milionów dawek do końca 2021 r. (60 milionów dawek do końca III kwartału i 75 milionów dawek do końca IV kwartału), a 65 mln do końca marca 2022 r. Dzięki temu łączna liczba dostarczonych dawek wyniesie 300 mln dawek zgodnie z umową. 

Państwa członkowskie otrzymają regularne harmonogramy dostaw, a ograniczone rabaty będą miały zastosowanie w przypadku opóźnionych dawek - podała KE.

W kwietniu Komisja Europejska wszczęła postępowanie prawne przeciwko firmie za nieprzestrzeganie umowy i za brak "wiarygodnego" planu zapewnienia terminowych dostaw.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL