Reklama

Stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego. Kosma Złotowski kandydatem PiS

Europoseł Kosma Złotowski (PiS) został kandydatem delegacji PiS na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - podała rzeczniczka polskiej delegacji EKR, europosłanka Beata Mazurek. Kadencja obecnego szefa PE Davida Sassolego upływa w styczniu przyszłego roku.

- Kandydatem polskiej delegacji w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów na przewodniczącego Parlamentu Europejskiej jest Kosma Złotowski. To nasza propozycja, która zostanie przedstawiona na posiedzeniu grupy EKR w przyszłym tygodniu. Jeśli uzyska akceptację grupy - a wierzę, że tak się stanie - to będzie kandydatem na przewodniczącego PE - powiedziała Mazurek.

Kadencja obecnego szefa PE Davida Sassolego upływa w styczniu przyszłego roku.

Przewodniczący PE. Czy Ewa Kopacz ma szansę?

Była premier Ewa Kopacz (PO) wymieniana jest jako potencjalna kandydatka na nowego szefa Parlamentu Europejskiego - informował w połowie listopada "Politico". Zgodnie z porozumieniem między grupami politycznymi w drugiej część kadencji obecnego europarlamentu stanowisko ma to przypaść grupie EPL.

Reklama

"Maltańska eurodeputowana Roberta Metsola, która zastąpiła Sassolego (na sesji PE - red.) we wrześniu podczas orędzia o stanie Unii, ogłosiła swoją kandydaturę kolegom w poniedziałek wieczorem i podobno ma poparcie (szefa grupy EPL Manfreda) Webera. Austriacki eurodeputowany Othmar Karas jest jedynym kandydatem, który oficjalnie zadeklarował chęć ubiegania się o stanowisko" - informował "Politico", dodając jednocześnie, że inni wymieniani potencjalni kandydaci to holenderska eurodeputowana Esther de Lange i była premier Polski Ewa Kopacz.

"Wielu popiera pomysł, by na czele instytucji UE znalazła się proeuropejska postać ze wschodniego kraju, biorąc pod uwagę obecne napięcia między Brukselą a wschodnimi członkami UE" - wskazywał "Politico".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kosma Złotowski | Parlament Europejski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy