Reklama

Reklama

Spór Polski z Unią Europejską. Sondaż: Większość respondentów chce jego zakończenia

​Spór z Unią Europejską należy jak najszybciej zakończyć, a polski rząd powinien przyjąć warunki stawiane przez Brukselę - stwierdziła największa grupa ankietowanych, którą zapytano o niedawną rezolucję europarlamentu i działania Komisji Europejskiej. Okazało się również, że niemal połowa wyborców PiS i Andrzeja Dudy popiera najtwardsze stanowisko wobec Wspólnoty, a 41 proc. z nich chce kompromisu.

IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytał respondentów o reakcje na pogorszenie relacji z Unią Europejską. Pytanym dano trzy możliwości wyboru odniesienia się do takiego stwierdzenia: "Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską do wstrzymania wypłaty pieniędzy dla Polski. KE postawiła zaś polskiemu rządowi warunki (m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego) i od ich spełnienia uzależnia wypłatę środków".

Największa grupa respondentów, blisko 41 proc., wskazała, że należy jak najszybciej zakończyć spór i przyjąć warunki stawiane przez Unię. "Odpowiedź taką częściej wybierały kobiety (46 proc.) niż mężczyźni (35 proc.), badani w wieku 40-59 lat, mieszkańcy średnich i dużych miast, identyfikujący się bardziej z 'Polską liberalną'" - zaznacza dziennik.

Reklama

Sondaż: 41 proc. wyborców PiS i Andrzeja Dudy chce kompromisu z UE

Drugą możliwością odpowiedzi było stwierdzenie, że należy szukać kompromisu i ustąpić tylko w niektórych sprawach. Jak pisze "Rz", wskazało ją 32,5 proc. badanych. Z kolei trzecią opcję, według której rząd powinien bronić swojego stanowiska nawet kosztem zamrożenia środków, poparło 23 proc. badanych.

"A czy zaostrzenie kursu wobec UE może być zaaprobowane przez wyborców PiS? Najtwardsze stanowisko popiera 49 proc. wyborców, zarówno Andrzeja Dudy, jak i PiS. Jednak 41 proc. z nich popiera kompromis, a 8 proc. - pełne ustępstwa. Widać wyraźnie, że przekonania zwolenników PiS i obecnego prezydenta są bardzo zróżnicowane" - konkluduje "Rz".

Dziennik zauważa, że na tle innych partii wyborcy PiS i tak mają bardziej krytyczne stanowisko, przebijając nawet Konfederację, w której elektoracie 36 proc. popiera twardą linię wobec UE. 3,7 proc. badanych nie była w stanie odpowiedzieć na pytanie, co należy w takiej sytuacji zrobić.

IBRiS wykonał badanie CATI dla "Rz" w piątek i w sobotę na liczącej 1,1 tys. osób grupie respondentów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje