Reklama

Reklama

Sankcje gospodarcze UE dla Rosji. Nieoficjalnie: jest decyzja o przedłużeniu

O kolejne pół roku zostaną przedłużone sankcje gospodarcze nałożone przez UE na Rosję - taką decyzję według nieoficjalnych informacji podjęli ​Ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Sankcje te zostały pierwotnie wprowadzone w 2014 roku w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie. Dotyczą sektora finansowego, energetycznego i obronnego oraz produktów podwójnego zastosowania.

Informacje o decyzji podjętej na spotkaniu w Brukseli przekazało Polskiej Agencji Prasowej unijne źródło. 

Sankcje polegają na ograniczeniu dostępu niektórych rosyjskich banków i firm do unijnych rynków kapitałowych, a także zakazują wszelkich form pomocy finansowej i pośrednictwa w odniesieniu do rosyjskich instytucji finansowych. Zakazany jest również bezpośredni i pośredni import, eksport i transfer wszelkich materiałów związanych z obronnością.

Zakaz ten dotyczy też produktów podwójnego zastosowania, które mogłyby zostać użyte w sferze militarnej.

Sankcje dodatkowo ograniczają dostęp Rosji do niektórych strategicznie cennych technologii, które mogłyby zostać wykorzystane w rosyjskim sektorze energetycznym np. do wydobycia ropy naftowej.

UE uzależniła zniesienie sankcji od pełnej realizacji porozumień z Mińska dotyczących konfliktu w Donbasie. Mimo że termin w tej sprawie wyznaczono na 31 grudnia 2015 roku, do dziś nie zostały one w pełni wdrożone

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje