Reklama

Reklama

Sąd w Brukseli zdecydował w sprawie AstraZeneki

Firma AstraZeneca ma dostarczyć krajom Unii europejskiej 50 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 do 27 września - zdecydował sąd w Brukseli. Proces szwedzko-brytyjskiemu koncernowi wytoczyła Komisja Europejska i 27 państw UE za opóźnienia w dostawach.

Sąd w Brukseli nakazał firmie AstraZeneca pilne dostarczenie 50 milionów dawek szczepionki do 27 września 2021 r. - zgodnie z następującym harmonogramem: 15 milionów dawek do 26 lipca do godz. 9, 20 milionów dawek do 23 sierpnia, 15 milionów dawek na dzień 27 września.

W przypadku nieprzestrzegania tych terminów AstraZeneca będzie musiała zapłacić karę w wysokości 10 euro za każdą niedostarczoną dawkę.

Zobacz też: "Z tym w Niemczech jest dużo gorzej niż w Polsce"

Reklama

Piątkowa decyzja nie jest wyrokiem, lecz zastosowaniem środków tymczasowych, uzasadnionych faktem, że AstraZeneca dopuściła się "poważnego naruszenia swoich zobowiązań kontraktowych wobec UE".

Von der Leyen: Dobrze, że potwierdził to niezależny sędzia

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z zadowoleniem skomentowała decyzję sądu.

"Potwierdza ona stanowisko Komisji: AstraZeneca nie spełniła zobowiązań zawartych w kontrakcie. Dobrze, że potwierdza to niezależny sędzia" - oświadczyła szefowa KE.

Zwycięstwo odtrąbił jednak również koncern farmaceutyczny, zwracając uwagę, że sąd odrzucił wniosek Komisji o zobowiązanie firmy do dostarczenia w sumie 120 mln dawek preparatu do końca czerwca. Piątkowa decyzja oznacza, że AstraZeneca będzie musiała do końca września dostarczyć łącznie jedynie 80,2 mln dawek preparatu.

Pierwotny kontrakt przewidywał dostawy 300 mln dawek do końca czerwca.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL