Reklama

Reklama

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w UE

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało, że Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w Unii Europejskiej. Popołudniu media informowały, że wniosek w tej sprawie jest już gotowy i powstał w ostatnich dniach, we współpracy m.in. z polskimi dyplomatami w Brukseli.

W ostatnich dniach ambasador Ukrainy Wsewołod Czencow brał udział w Radzie w posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE, jak również spotykał się wielokrotnie z dyplomatami Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE.

Z nieoficjalnych informacji medialnych wynika, że w przygotowanie wniosku Ukrainy zaangażowani byli bezpośrednio polscy dyplomaci w Brukseli. 

Wniosek ws. wejścia do Unii podpisany przez prezydenta

W poniedziałek popołudniu wiceszef biura prezydenta Andrij Sybiha poinformował, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w Unii Europejskiej.

Reklama

"Właśnie prezydent Ukrainy W. Zełenski podpisał historyczny dokument - wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej" - przekazał Sybiha na Facebooku. "Wraz z przewodniczącym parlamentu Rusłanem Stefańczukiem oraz premierem Denysem Szmyhalem podpisano także wspólne oświadczenie" - dodał.

Według niego dokumenty "już są w drodze do Brukseli"

Prezydent Zełenski prawdopodobnie we wtorek weźmie udział w nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli zdalnie lub skieruje przekaz wideo do członków PE.

W niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała, że "Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej". Polityk zasugerowała jednak, że będzie to szybka ścieżka akcesyjna, o którą apelował w sobotę Zełenski.

KE i RE zajmą stanowisko ws. przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w wywiadzie dla kilku agencji prasowych, w tym PAP, że Komisja Europejska i Rada będą musiały zająć w tej sprawie stanowisko.

- Rząd Zełenskiego i władze ukraińskie zabiegają o przyjęcie do UE od pewnego czasu - powiedział Michel. Jak dodał, w tej kwestii w krajach UE są różne stanowiska, które zostały wyrażone na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej. - Komisja Europejska będzie musiała przedstawić oficjalne stanowisko, jak tylko otrzyma ten wniosek. To oznacza, że Rada także będzie musiała przedstawić stanowisko. Myślę, że debata w tej sprawie odbędzie się wkrótce - wskazał.

Przypomniał, że Zełenski wziął udział w ostatnim szczycie UE, łącząc się z unijnymi liderami. - Jeśli będzie to możliwe, zaproszę go też na kolejne posiedzenie Rady Europejskiej - zapowiedział Michel.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy