Reklama

Reklama

Parlament Europejski. Nicolas Bay podziękował Mateuszowi Morawieckiemu

Parlament Europejski wysłuchał we wtorek wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego ws. relacji między Polską a UE po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Po wystąpieniu szefa polskiego rządu głos zabrali eurodeputowani. - Panie premierze, nasi przeciwnicy nie szukają prawdy. Oni chcą narzucić swoją wolę. Chcą aby państwo, które stawiło czoła totalitaryzmowi w poprzednich stuleciach, w tej chwili było słabsze - mówił podczas debaty w Parlamencie Europejskim przedstawiciel prawicowej frakcji Tożsamość i Demokracja (ID), Nicolas Bay.

- Wyroki podobne do tego z Polski zapadły w Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii, Rumunii a nawet we Francji, gdzie stworzyliśmy koncepcję tożsamości konstytucyjnej. Komisja i lewica w Parlamencie Europejskim - Europejska Partia Ludowa jest jej częścią - cały czas prowadzi działania przeciwko niezależnym państwom i konserwatywnym rządom. Pokazuje to agresywność Manfreda Webera (szefa frakcji EPL w PE - red.) wobec Polski. Są to prześladowania tych rządów konserwatywnych, które zostały wybrane przez demokratyczną większość (...). Być może powinni państwo być mniej aroganccy, gdy patrzą państwo na wyniki wyborów" - mówił Bay, zwracając się do izby.

Reklama

Zobacz zapis naszej relacji na żywo z Parlamentu Europejskiego!

- Czy praworządność można rozłączyć od suwerenności narodowej i obywatelskiej? Komisarze i funkcjonariusze z innych państw, czy mogą oni dyktować narodowi, jaki ma być jego sposób życia i rządzenia? To są te pytania, które nas tu zebrały - zaznaczył Francuz.

Parlament Europejski: Francuski eurodeputowany mówi o LGBTI

Relacjonując swoje wizyty studyjne w Polsce i na Węgrzech podkreślił, że nie zauważył tam nic, co w Brukseli określano mianem systemowego ataku na praworządność.

(...) Te oskarżenia są bezpodstawne. Dziś możemy w związku z tym zastanawiać się, jaka jest bezstronność instytucji europejskich, które tylko w niektórych sprawach w zależności od kalkulacji politycznych i swoich ideologicznych przekonań kwestionują działania i wyroki. (...) Organizacja sądownictwa to tylko pretekst. Tak naprawdę chodzi o kwestie LGBTI, edukacji seksualnej dzieci. W tej chwili obywatele polscy stają się dodatkowo zakładnikami, jeśli chodzi o plan ożywienia gospodarczego po COVID-19 - mówił francuski eurodeputowany.

Parlament Europejski: Bay zwraca się bezpośrednio do premiera

Zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego, Bay podziękował mu za "cierpliwość, determinację i odwagę w obronie wolności" i za to, że jest on "rzecznikiem wartości naszej cywilizacji".

- Panie premierze, nasi przeciwnicy nie szukają prawdy. Oni chcą narzucić swoją wolę. Chcą aby państwo, które stawiło czoła totalitaryzmowi w poprzednich stuleciach w tej chwili było słabsze. Praworządność jest tylko pretekstem. Chodzi tutaj o federalizm europejski, który narusza traktaty. (...) TK w Polsce wreszcie postawił Unię Europejską tam, gdzie jest jej miejsce - spuentował.

Czytaj też: Beata Szydło: Wstyd mi za polskich eurodeputowanych, którzy atakują swoją ojczyznę

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy