Reklama

Reklama

Orędzie o stanie UE. Ważne słowa szefowej KE w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim trwa orędzie o stanie Unii Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podsumowuje miniony rok oraz przedstawia priorytety na najbliższe miesiące. Szefowa KE podkreśliła, że UE będzie wspierała Polskę w ochronie granic UE, mówiła również o... polskich autobusach elektrycznych.

Ursula von der Leyen przedstawia efekty pracy Komisji w minionym roku, szczególnie w zakresie walki z kryzysem zdrowotnym i gospodarczym wywołanym przez COVID-19. Orędzie to także moment przedstawienia inicjatyw zaplanowanych na nadchodzący rok.

UE będzie "stała razem z Litwą, Łotwą i Polską"

Odnosząc się do sytuacji na wschodniej granicy Polski i UE, szefowa Komisji podkreśliła, że Wspólnota będzie "dalej stała razem z Litwą, Łotwą i Polską" wobec prowokacji reżimu Alaksandra Łukaszenki.

- To hybrydowy atak, by zdestabilizować Europę. Nie będziemy tego tolerować - oznajmiła Ursula von der Leyen.

Reklama

- Wsadzili ludzi do samolotów i dosłownie pchnęli ich w kierunku naszych granic - dodała.

Ostrzeżenie przed "pandemią niezaszczepionych"

- Naszym pierwszym i najpilniejszym zadaniem jest przyspieszenie globalnego programu szczepień - oświadczyła przewodnicząca KE. W tym celu UE przekaże państwom spoza Wspólnoty dodatkowe 200 mln szczepionek przeciw COVID-19, obok zadeklarowanych wcześniej 250 mln dawek. 

- Dołóżmy starań, byśmy nie mieli do czynienia z pandemią niezaszczepionych - dodała.

- Pandemia to maraton, a nie sprint. Wierzymy w naukę, pomagamy Europie i reszcie świata. Zrobiliśmy to co trzeba, zrobiliśmy to po europejsku. I to się sprawdziło. Nie możemy jednak patrzeć na przyszłość całkowicie spokojnie - wskazała szefowa KE.

Von der Leyen o praworządności i wyrokach TSUE

Szefowa KE oświadczyła, że "gwarancją unijnych wartości jest nasz porządek prawny i wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE". - Wyroki te są wiążące. I dbamy o to, by były wykonywane. W każdym państwie członkowskim Unii. Ochrona praworządności to nie tylko szlachetny cel, ale także ciężka praca i nieustająca dążenie do poprawy - wskazała.

- Nasze sprawozdania na temat praworządności są - poprzez reformy - częścią tego procesu. Jako przykład można wymienić tu reformy sądownictwa na Malcie lub dochodzenia w sprawie korupcji na Słowacji. Od 2022 roku sprawozdania na temat praworządności będą dodatkowo zawierać konkretne zalecenia dla państw członkowskich - zaznaczyła von der Leyen.

- Mimo to w niektórych państwach członkowskich obserwuje się niepokojące zmiany. I tutaj jedna ważna rzecz - na początku zawsze jest dialog. Ale też nie jest on celem samym w sobie, musi dawać efekty. Dlatego też działamy dwutorowo: prowadząc dialog i zdecydowane działania. Przykładem mogą być działania podjęte w zeszłym tygodniu. I nadal będziemy tak postępować. Prawo do niezawisłego sądownictwa, prawo do równości przed prawem - każdy, w całej Europie, musi mieć możliwość powoływania się na te prawa, niezależnie od tego, czy należy do większości czy do mniejszości - oświadczyła przewodnicząca Komisji.

Zapowiedź nowego prawa medialnego

Ursula von der Leyen zapowiedział nowe regulacje dotyczące branży medialnej.

- Wolne media są kluczowe dla demokracji w Unii Europejskiej - podkreśliła.

- Informacja jest dobrem publicznym. Musimy chronić tych, którzy tworzą transparentność - dziennikarzy. Dziś przedstawiamy zalecenia tak, aby zapewnić dziennikarzom lepszą ochronę i w tym roku przedstawimy nowe prawo dotyczące wolności mediów - wskazała.

Padła też zapowiedź wprowadzenia nowego prawa o zwalczaniu przemocy wobec kobiet.

- Wolność oznacza także wolność od strachu. A podczas pandemii zbyt wiele kobiet zostało pozbawionych tej wolności - oceniła przewodnicząca KE.

Cztery miliardy na walkę ze zmianami klimatu

Von der Leyen zaproponowała też przeznaczenie czterech miliardów euro do 2027 roku na walkę ze zmianami klimatycznymi. Wezwała też Stany Zjednoczone i innych partnerów UE do wzmożenia wysiłków w tym kierunku.

Szefowa KE "z dumą" oznajmiła, że Wspólnota podwoi zewnętrzne nakłady na ochronę przyrody i bioróżnorodność - zwłaszcza w najbardziej narażonych krajach.

Von der Leyen o polskich autobusach elektrycznych

Polska jest największym eksporterem autobusów elektrycznych - podkreśliła Ursula von der Leyen.

Mówiąc o zmianach klimatycznych szefowa KE przekonywała, że "robi się coraz cieplej" i że jest to spowodowane działalnością człowieka.

- Ale możemy naprawić to i owo. (...) W Niemczech, w pierwszej połowie bieżącego roku zarejestrowano więcej samochodów elektrycznych niż z silnikiem Diesla. Polska w tym momencie jest największym eksporterem autobusów elektrycznych - wyliczała von der Leyen. 

Te produkty będą zakazane w UE?

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Komisja zaproponuje zakaz obrotu towarami wytworzonymi przy pomocy pracy przymusowej.

- Prowadzenie biznesu na całym świecie jest dobre, globalny handel jest dobry i potrzebny, ale nigdy nie może odbywać się kosztem ludzkiej wolności i godności - podkreśliła szefowa KE.

Po przemówieniu szefowej KE przewidziana jest debata europosłów.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne