Reklama

Omikron. EMA: Szczepionki nadal chronią przed nowym wariantem

- Nawet jeśli nowy wariant koronawirusa - Omikron - stanie się bardziej rozpowszechniony, szczepionki, które mamy, będą nadal zapewniać ochronę - podkreśliła w Parlamencie Europejskim szefowa EMA Emer Cooke. Wariant Omikron jest wykrywany w kolejnych krajach Unii Europejskiej.

Szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke wzięła udział w posiedzeniu komisji zdrowia Parlamentu Europejskiego.

EMA: Szczepienia nadal chronią przed Omikronem

- Nie wiadomo jeszcze, czy producenci szczepionek przeciw COVID-19 będą musieli dostosować swoje preparaty w związku z pojawieniem się wariantu Omikron, ale EMA przygotowywała się na taką ewentualność - powiedziała Cooke.

- Nawet jeśli nowy wariant stanie się bardziej rozpowszechniony, szczepionki, które mamy, będą nadal zapewniać ochronę - zaznaczyła jednocześnie. Przekazała też, że EMA jest w stanie zatwierdzić szczepionki przeciw COVID-19 dostosowane do nowego wariantu Omikron w ciągu trzech-czterech miesięcy.

Reklama

Moderna: Szczepionki słabsze wobec Omikronu

Dyrektor generalny firmy farmaceutycznej Moderna Stephane Bancel w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika "Financial Times" przewiduje, że istniejące na rynku szczepionki przeciw COVID-19 będą miały znacznie niższą efektywność wobec wariantu Omikron.

Bancel ostrzega, że wyprodukowanie nowego rodzaju szczepionek, dostosowanego do specyfiki Omikronu, zajmie miesiące. Jak powiedział, jest to spowodowane tym, że 32 z 50 mutacji, jakie charakteryzują Omikron, występują w obrębie białka kolczastego wirusa, które umożliwia mu infekowanie komórek. Według szefa Moderny sytuację pogarsza gwałtowne rozprzestrzenianie się Omikronu w RPA.

Zarówno Moderna, jak i Pfizer są w trakcie opracowywania nowej szczepionki, która uwzględnia najnowszy szczep koronawirusa.

Czytaj też: Omikron - co trzeba wiedzieć o nowym wariancie SARS-CoV-2?


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wariant Omikron | szczepienia | EMA | Parlament Europejski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy