Reklama

Reklama

Nieoficjalnie: 25 mln euro na ochronę granicy z Białorusią w budżecie UE

Komisja Europejska zaproponowała 25 mln euro na ochronę granicy z Białorusią w budżecie Unii Europejskiej na 2022 rok - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Tysiące migrantów, sprowadzonych przez białoruski reżim, przebywa na terenach przygranicznych z zamiarem przedostania się do Polski, a tym samym na terytorium UE. Unia Europejska oskarża Białoruś o celowe sprowadzanie ludzi do Europy Wschodniej z wizami turystycznymi, a następnie przemycanie ich na Zachód.

W związku z eskalacją sytuacji na granicy w Brukseli trwają dyskusje na temat nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś.

Na czwartkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ jej europejscy członkowie (oprócz Rosji) i USA potępiły Białoruś w związku z kryzysem na granicy z Polską i za instrumentalne traktowanie istot ludzkich, wiodące do "zdestabilizowania zewnętrznej granicy UE".

Reklama

Zobacz też: Solidaryzują się z Polską i Litwą. Jeden kraj się wyłamał

W poniedziałek duża grupa migrantów przeszła po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował tego dnia, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Migranci stworzyli obozowisko w rejonie Kuźnicy, pilnują ich służby białoruskie.

W środę z wizytą w Warszawie przebywał szef Rady Europejskiej Charles Michel, który spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Zarówno Michel, jak i szefowa KE Ursula von der Leyen od początku tego tygodnia wyrażali solidarność i zapewniali o wsparciu Polski wobec sytuacji na granicy z Białorusią, będącą zewnętrzną granicą UE.

Ponadto UE rozważa nałożenie dodatkowych sankcji na reżim Łukaszenki, w tym sankcji gospodarczych. Rozmowy na ten temat będą kontynuowane na poziomie ministrów spraw zagranicznych oraz być może na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej w formule wideokonferencji, o którego zwołanie wnioskował szef polskiego rządu.

Obce wojsko ćwiczy przy polskiej granicy

Tymczasem białoruscy i rosyjscy spadochroniarze zostali zrzuceni na poligon Gożski w obwodzie grodnieńskim. O prowadzeniu ćwiczeń wojsk powietrznodesantowych przy granicy z Polską poinformowało w piątek Ministerstwo Obrony Białorusi.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał, że migranci otrzymują sprzęt do niszczenia zabezpieczeń i budowy obozowiska od Białorusinów. Do wpisów dołączył zdjęcia. Natomiast strona białoruska informuje o kolejnych grupach zmierzających w stronę granicy.

Reklama

Reklama

Reklama