Reklama

Reklama

Miliony euro od KE dla krajów pomagającym uchodźcom. Polska otrzyma środki

Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o udostępnieniu 248 mln euro pięciu państwom członkowskim - Polsce, Rumunii, Węgrom, Słowacji i Czechom - które poniosły największe koszty od początku wojny w związku z przyjmowaniem uchodźców.

"Decyzja jest następstwem globalnego wydarzenia z 9 kwietnia 'Stand Up for Ukraine', podczas którego Komisja zobowiązała się do przeznaczenia do 400 mln euro wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w najbardziej dotkniętych państwach członkowskich" - czytamy w komunikacie Komisji.

Komisja Europejska udostępni środki dla krajów pomagającym uchodźcom

Jak dodano państwa członkowskie mogą wykorzystać te fundusze, aby zapewnić natychmiastową pomoc, taką jak "żywność, transport i tymczasowe zakwaterowanie dla osób uciekających przed niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę, jednocześnie zwiększając swoją zdolność do zarządzania zewnętrznymi granicami UE".

Reklama

Zobacz też: Wojna na Ukrainie. Liczba osób wjeżdżających do kraju przewyższa opuszczających

"Aby zapewnić szybkie wydatkowanie środków bez dużego obciążenia administracyjnego, Komisja będzie uwalniać te środki na podstawie osiągniętych wyników, a nie rzeczywistych kosztów. (...) Komisja udostępni pozostałe 152 mln euro po uzyskaniu zgody służb odpowiedzialnych za budżet" - podała KE.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy