Reklama

Reklama

Media: Austria grozi, że zablokuje zakup szczepionek Pfizera

Rząd Austrii ma grozić zablokowaniem unijnego zakupu dodatkowych 100 mln szczepionek Pfizer-BioNTech, jeśli kraj nie dostanie większej części z nich - donosi Politico Europe. Kanclerz Sebastian Kurz miał postawić UE ultimatum w tej sprawie.

Jak podaje portal, najnowszy ruch Wiednia jest kolejną eskalacją w walce austriackiego kanclerza Sebastiana Kurza o większą liczbę szczepionek dla swojego kraju, niż by to wynikało z unijnego rozdzielnika opartego o liczbę ludności.

Ultimatum

Swoje ultimatum przedstawiciel Wiednia miał postawić w ubiegły piątek podczas dyskusji na temat szczepień. Groźba Austrii ma dotyczyć drugiej umowy UE z koncernami Pfizer i BioNTech dotyczącej zakupu 100 mln dawek, w dodatku do 500 mln zamówionych wcześniej. Firmy zapowiedziały, że 10 mln z tej puli trafi do Europy przed końcem czerwca. Choć główna pula nadal będzie rozdysponowana na podstawie liczby ludności, dodatkowe szczepionki mogą w większej części trafić do krajów bardziej potrzebujących.

Reklama

Unijni dyplomaci oburzeni

Ruch Wiednia miał oburzyć unijnych dyplomatów. Choć szef austriackiego rządu początkowo argumentował, że większa część dodatkowych dawek powinna trafić do krajów, gdzie szczepienia postępują wolniej, a sytuacja epidemiczna jest gorsza niż w reszcie krajów (chodzi np. o Bułgarię i Łotwę), Austria do tej grupy już nie należy. 

W ostatnim czasie w kraju tempo szczepień znacznie przyspieszyło, wobec czego Austria zaszczepiła dotąd więcej swoich obywateli, niż wynosi średnia unijna. Także liczba zakażeń jest poniżej średniej w UE.

- To pokazuje, że Kurz jest w stanie zaryzykować życie 50 mln Europejczyków, by dostać to, czego nawet nie potrzebuje - powiedział jeden z dyplomatów cytowanych przez Politico.

Liczą na szybkie rozwiązanie problemu

Pytany o sprawę przedstawiciel Wiednia nie zaprzeczył doniesieniom o groźbie zablokowania zakupu szczepionek. Dodał jednak, że austriackie wysiłki wspierane są przez Czechy, Słowenię, Chorwację, Łotwę i Bułgarię.

- Austria liczy na szybkie rozwiązanie tego problemu, by Komisja Europejska mogła ruszyć naprzód z umową na dodatkowe dawki Pfizera - oświadczył przedstawiciel rządu.

Komisja Europejska jak dotąd stoi na stanowisku, że Austria nie ma podstaw prawnych do zablokowania zakupu, bo wcześniej zaaprobowała już większe zamówienie od Pfizera i BioNTechu, a także szerszą unijną strategię szczepień. 

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje