Reklama

Reklama

Kryzys na granicy z Białorusią. UE zmienia przepisy azylowe

Komisarz Margaritis Schinas ogłosił zawieszenie dotychczasowych przepisów azylowych UE w odpowiedzi na prośbę Polski, Litwy i Łotwy w związku z kryzysem na granicy z Białorusią - informuje korespondentka Polsat News Dorota Bawołek. KE proponuje przedłużenia okresu rejestracji wniosków o azyl i przyspieszenie procedury deportacyjnej migrantów.

Komisja Europejska przedstawiła zmiany dotyczące procedur azylowych obowiązujących w Unii. Jak podała KE, trzy państwa członkowskie - Polska, Litwa i Łotwa - będą miały możliwość przedłużenia okresu rejestracji wniosków o azyl do 4 tygodni zamiast obecnych 3 do 10 dni.

Państwa członkowskie mogą również zastosować procedurę azylową na granicy w celu rozpatrzenia wszystkich wniosków o udzielenie azylu, w tym odwołania, w ciągu maksymalnie 16 tygodni - z wyjątkiem sytuacji, gdy nie można zapewnić odpowiedniego wsparcia wnioskodawcom z konkretnymi problemami zdrowotnymi.

Reklama

KE zgadza się też na uproszczenie procedur deportacyjnych migrantów. Bez zmian pozostają przepisy o konieczności udzielania ubiegającym się o azyl imigrantom schronienia i wyżywienia. Unia utrzyma także zakaz tzw. push-backów, czyli przepychania ludzi przez linię granicy. 

- Jesteśmy rodziną, jeśli jeden z jej członków jest atakowany, to inni stają w jego obronie - mówił unijny komisarz Margaritis Schinas.

"Obowiązek ochrony granicy należy do wszystkich członków UE"

"Decyzje KE dotyczące osłabienia przepisów azylowych UE to, jak tłumaczyła Schinas, znak, że UE zmienia podejście: obowiązek i odpowiedzialność za strzeżenie unijnych granic nie należy już do państw, których to dotyczy ze względów geograficznych, ale do wszystkich członków UE" - informuje korespondentka Polsat News Dorota Bawołek. 

Z kolei unijna komisarz Ylva Johansson zwróciła uwagę na konieczność dopuszczenia na granicę mediów. "Im więcej przejrzystości, tym mniej fałszywych doniesień" - podkreśliła.

Środki, oparte na art. 78 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wejdą w życie po ich przyjęciu przez Radę. Przeprowadzona zostanie konsultacja z Parlamentem Europejskim. Środki będą obowiązywać przez okres 6 miesięcy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje