Reklama

Reklama

Koronawirus. 75 proc. Europejczyków wierzy, że szczepienia są jedynym sposobem na pandemię

Komisja Europejska opublikowała wyniki badania unijnej opinii publicznej na temat podejścia obywateli UE do szczepień przeciwko COVID-19. Wynika z nich, że 75 proc. Europejczyków wierzy, że szczepienia są jedynym sposobem na to, żeby uporać się z pandemią. Jednocześnie ponad połowa mieszkańców UE, w tym co drugi Polak, obawia się efektów ubocznych nowych szczepionek.

Raport ujawnił, że zdecydowana większość Europejczyków uważa szczepienia za konieczne do uporania się z pandemią, jednak poziom entuzjazmu jest różny w zależności od kraju członkowskiego - zauważa dw.com. Średnio siedmiu na dziesięciu respondentów w UE deklaruje, że zostało już zaszczepionych lub zaszczepi się najszybciej jak to tylko możliwe, dodatkowe 10 proc. twierdzi, że zrobi to do końca tego roku. 

W Niemczech 77 proc. badanych przyznało, że podeszło już do szczepienia lub spodziewa się go lada dzień, to samo mówi 58 proc. Polaków. Jednocześnie 9 proc. Europejczyków przyznaje, że nie chce się szczepić przeciwko COVID-19.

Reklama

Nie zaszczepią się nigdy

Z badania wynika, że "nigdy" nie zamierza się zaszczepić 14 proc. Polaków i 8 proc. Niemców. Jednocześnie aż 95 proc. Polaków przyznaje, że byli szczepieni w dzieciństwie; dla porównania to samo mówi tylko 85 proc. Irlandczyków i 86 proc. Bułgarów. Do tego w Polsce 56 proc. pytanych przyznało, że szczepiło się też jako osoby dorosłe np. przeciwko tężcowi czy żółtej febrze, zaś siedem na dziesięć osób uważa, że szczepionki są skuteczne i to dzięki nim udało się wyeliminować ze społeczeństwa poważne choroby.


Deutsche Welle zwraca uwagę, że 57 proc. obywateli UE wskazuje jako poważny problem obawy o skutki uboczne szczepień; w Niemczech objawów niepożądanych boi się aż sześciu na dziesięciu pytanych, w Polsce - nieco ponad połowa. Tyle samo osób przyznaje, że boi się długoterminowych efektów ubocznych szczepień i uważa, że naukowcy nie mają wystarczającej wiedzy na temat przyszłej szkodliwości nowych szczepionek.

"62 proc. Polaków uważa też, że nowe szczepionki nie zostały wystarczająco przetestowane przed dopuszczeniem ich do użytku, a trzech na dziesięciu wątpi w ich skuteczność. Zdaniem 33 proc. pandemia została wyolbrzymiona, a co czwarty Polak uważa, że istnieje małe zagrożenie, że to właśnie on zostanie zakażony" - wynika z badania.

Jowita Kiwnik Pargana

Reklama

Reklama

Reklama