Reklama

Reklama

Koniec z maseczkami w samolotach i na lotniskach

Decyzją Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwo Lotniczego i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób na lotniskach oraz w czasie podróży samolotem pasażerowie nie będą mieli obowiązku noszenia maseczek - poinformowano w komunikacie. Nowe wytyczne zaczną obowiązywać 16 maja. Decyzja podyktowana jest spadkiem liczby zakażeń oraz coraz większą liczbą zaszczepionych osób.

"Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały aktualizację środków bezpieczeństwa zdrowotnego dla podróży lotniczych. Wskazano w niej wycofanie zalecenia obowiązkowego noszenia masek medycznych na lotniskach i na pokładzie samolotu, jednocześnie zauważając, że maska na twarz jest nadal jednym z najlepszych zabezpieczeń przed przenoszeniem COVID-19" - podała EASA w oświadczeniu.

Nowe wytyczne wejdą w życie w poniedziałek, 16 maja. Jak przyznaje dyrektor wykonawczy EASA decyzja o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek "to dla pasażerów i załóg lotniczych duży krok w kierunku normalizacji podróży lotniczych". 

Reklama

"Pasażerowie powinni zachowywać się odpowiedzialnie"

"Pasażerowie powinni jednak zachowywać się odpowiedzialnie i szanować wybory innych wokół nich. A pasażer, który kaszle i kicha, powinien zdecydowanie rozważyć założenie maski na twarz, aby uspokoić osoby siedzące w pobliżu" - powiedział dyrektor wykonawczy EASA Patrick Ky, cytowany w oświadczeniu. 

W komunikacie unijnych organów wskazano, że podczas rejsów do krajów, w których nadal wymagane jest noszenie maseczek w środkach transportu publicznego, linie lotnicze powinny zachęcać pasażerów do zakładania maseczek. "Podróżni, który są podatni na infekcje, nadal powinni zasłaniać usta i nos, niezależnie od obowiązujących przepisów. Najlepiej maseczką FFP2, która chroni bardziej niż maseczka chirurgiczna" - czytamy w komunikacie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy