Reklama

Reklama

Jest porozumienie UE w sprawie "paszportów covidowych"

To już przesądzone - certyfikaty szczepionkowe wejdą w życie. Planowany termin - 1 lipca. Państwa członkowskie osiągnęły porozumienie w tej sprawie.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie paszportów szczepionkowych - poinformowała w czwartek na Twitterze portugalska prezydencja w Radzie UE.

"Zielone światło dla unijnego certyfikatu cyfrowego covid. W sam raz na letnie wakacje od 1 lipca" - napisała na Twitterze Ana Ascencao e Silva, rzeczniczka portugalskiej prezydencji. 

Pilotaż już w maju

Jak zapowiedział szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk, tzw. paszporty covidowe przyjmą formę aplikacji z informacjami na temat m.in. zaszczepionych. 

- Między 20 a 25 maja zacznie się taki pilotaż, w ramach którego funkcjonuje również Polska - poinformował w RMF FM. - Można to najprościej wytłumaczyć w taki sposób, że będzie rozwiązanie czy rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały czy mają aktualny test covidowy - dodał.

Reklama

Jak podkreślał Dworczyk, "to jest rozwiązanie unijne i do niego wchodzi część krajów Unii". - Na początku nie wejdą wszyscy zainteresowani do tego systemu, natomiast szczegóły w najbliższych dniach na pewno przedstawi Ministerstwo Zdrowia, bo ono prowadzi ten program - zapowiedział.

Zaświadczenie o szczepieniu już teraz jest dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta w dwóch wersjach językowych. Zaszczepiony pacjent może je samodzielnie wygenerować i pobrać. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje