Reklama

Reklama

Jacek Sasin o wniosku KE: Nie do takiej Unii Europejskiej wstępowaliśmy

Wicepremier Jacek Sasin odniósł się do wniosku o nałożenie kar finansowych na Polskę, który Komisja Europejska złożyła do TSUE. Polityk oświadczył, że był nim zdumiony, a Polska "nie odpuści, bo musi bronić suwerenności". - Nie do takiej Unii Europejskiej wstępowaliśmy - powiedział.

Komisja Europejska zdecydowała we wtorek, że zwróci się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z 14 lipca.

Reakcja rządu

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że jeżeli chodzi o kwestie związane z wyrokiem TSUE, to polski rząd przekazał w połowie sierpnia informacje dotyczące działań rządu, które mają być podjęte w tej sprawie w najbliższym czasie.

- Podkreśliliśmy, że kwestie związane z wymiarem sprawiedliwości regulowane są przez ustawy przyjmowane przez parlament - powiedział. Dodał, że poinformowano także KE, że w związku z tym planowane są zmiany w obszarze wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a które nie dotyczą tylko Izby Dyscyplinarnej SN, ale generalnie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce tak, by był on bardziej efektywny.

Reklama

Jednocześnie - mówił Müller - zaznaczono wtedy, że część z tych zmian może dotyczyć kwestii związanych z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej. 

Jacek Sasin: Skandaliczna sytuacja

Wicepremier Sasin w TVP wniosek  KE do TSUE określił jako "zdumiewający", mówiąc, że polski rząd przekazał stanowisko w tej sprawie i swoje odpowiedzi na zarzuty wobec systemu sądownictwa. Jak wskazał, rząd zwrócił uwagę, że sprawa organizacji sądownictwa jest poza jurysdykcją europejską.

Zaznaczył, że obóz rządzący "nie odstępuje od determinacji, by przeprowadzić skuteczną reformę" sądownictwa i "będzie w najbliższym czasie proponować kolejne rozwiązania".

Jak dodał, pojawiły się już "zapowiedzi wstrzymywania programów finansowych dla Polski", co - według niego - jest sytuacją "skandaliczną", która spowoduje, że "będziemy musieli przemyśleć naszą politykę w ramach UE".

"Nie do takiej Unii Wstępowaliśmy"

- Widać dziś wyraźnie, że dominuje w Europie nurt odejścia od prawa europejskiego na rzecz siły. Nie do takiej Unii Europejskiej wstępowaliśmy. Mamy już do czynienia z zakwestionowaniem fundamentów prawnych, które Unię ukształtowały - oświadczył Sasin.

Wicepremier dodał, że "przed nami bardzo mocna walka" o to, żeby UE wróciła do zasad, które ją ukształtowały.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje