Reklama

Reklama

Ewa Kopacz wiceszefową PE. "Jest pierwszą Polką pełniącą tak ważną funkcję"

​Ewa Kopacz została we wtorek ponownie wybrana na funkcję wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego. "Jest pierwszą Polką pełniącą tak ważną funkcję w prezydium Parlamentu i obecnie jedyną na tak wysokim stanowisku w UE" - poinformowało biuro prasowe PE. Byłej premier pogratulował Donald Tusk. "To wspaniała wiadomość dla Polski, która jest i będzie częścią UE" - napisał.

Ewa Kopacz  była wiceszefową PE przez ostatnie 2,5 roku i będzie pełnić tę funkcję przez najbliższe 2,5 roku, do końca kadencji obecnego PE.

"Za Polką głosowało 467 eurodeputowanych" - przekazała korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek

- Zawsze starałam się wykonywać swoje obowiązki z doskonałością i najwyższym zaangażowaniem. Jako koordynator Parlamentu Europejskiego ds. praw dziecka skupiałam się na ochronie najmłodszych i najbardziej bezbronnych obywateli, których zdrowie psychiczne i codzienne warunki życia znacznie ucierpiały podczas pandemii COVID-19 i kolejnych lockdownów - podkreśliła była premier Polski. 

Reklama

Ewa Kopacz: Łączy nas wspólna misja - służenie interesom Europejczyków

- Zawsze uważałam, że powinniśmy skupiać się na tym, co nas łączy, a nie na tym, co nas dzieli. Oczywiście reprezentujemy różne środowiska polityczne, różne przekonania, różne poglądy, ale łączy nas wspólna misja - służenie interesom Europejczyków. Wierzę, że wszyscy podzielamy uniwersalne wartości europejskie, wartości takie jak tolerancja, praworządność, wolność słowa i system parlamentarny, który jest odzwierciedleniem europejskiej demokracji. W tym właśnie duchu chciałbym pełnić funkcję wiceprzewodniczącej. Chcę łączyć - a nie dzielić, prowadzić dialog, a nie kłócić się, słuchać - a nie tylko mówić, rozumieć, a nie osądzać, podejmować decyzje zbiorowo, a nie indywidualnie - powiedziała.

W pierwszej rundzie głosowania stanowiska wiceprzewodniczących PE uzyskali też: Othmar Karas, Pina Picierino, Pedro Silva Pereira, Eva Kaili, Evelyn Regner, Rainer Wieland, Katarina Barley i Dita Charanzova.

Gratulacje od Donalda Tuska dla Ewy Kopacz

"Serdecznie gratuluję Ewie Kopacz wyboru na wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. To wspaniała wiadomość dla Polski, która jest i będzie częścią UE. Wiem Ewa, że z Tobą jesteśmy w dobrych rękach" - napisał przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Donald Tusk.

Roberta Metsola nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Wcześniej we wtorek Roberta Metsola, maltańska eurodeputowana z grupy EPL, została wybrana na stanowisko nowej przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Otrzymała 458 głosów, przy wymaganej większości 309 głosów.

"Wybranie Roberty Metsoli na nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego to wspaniała wiadomość dla wszystkich, którzy wierzą w Europę" - ocenił we wtorek Donald Tusk, gratulując europosłance, która pochodzi z jego partii.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy