Reklama

Reklama

Dostawy szczepionek. Ile dawek trafi do Polski?

Do końca lutego Polska otrzymała 4 230 000 dawek szczepionek - wynika z danych opublikowanych na stronach rządowych. Do 4 kwietnia ma ich być prawie dwukrotnie więcej - 8 197 000. Na przełomie marca i kwietnia do naszego kraju będzie docierać ponad milion dawek tygodniowo.

Polska zamówiła do tej pory prawie 100 milionów dawek szczepionki. Kontraktowanie preparatów odbywa się w ramach wspólnego mechanizmu Unii Europejskiej, który zakłada, że w imieniu wszystkich krajów członkowskich warunki zakupu negocjuje Komisja Europejska.

W pierwszej puli zamówień nasz kraj zakontraktował 62 miliony dawek szczepionek. Preparaty pochodzą od pięciu producentów - AstraZeneca, CureVac, Johnson&Johnson, Moderna oraz Pfizer/BioNTech.

Do końca lutego Polska otrzymała 4 230 000 dawek szczepionek. Na internetowych stronach rządu można zapoznać się z harmonogramem dostaw na najbliższe tygodnie. Jak wynika z danych, do 4 kwietnia Polska ma otrzymać łącznie 8 197 000 dawek preparatów trzech producentów - Astra Zeneca, Moderna oraz Pfizer/ BioNTech.

Reklama

Ponad milion szczepionek tygodniowo

Od 8 do 14 marca do Polski ma trafić 635 tys. szczepionek, a od 15 do 21 marca - 609 tys.

W kolejnych dwóch tygodniach dostawy mają przyspieszyć do ponad miliona dawek tygodniowo. W dniach od 22 do 28 marca będzie to 1 135 000 szczepionek.

Od 29 marca do 4 kwietnia - Polska ma otrzymać 1 010 000 szczepionek. Tym samym łączna liczba dawek wzrośnie do 8 197 000 dawek.

W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 5 tys. punków szczepień. Rząd zapewnia, że jest w stanie szczepić 3,5-4 miliony osób miesięcznie. 

Szczegóły dostaw możecie zobaczyć na poniższej grafice. Ale uwaga - harmonogram mogą zaburzać nagłe opóźnienia w dostawach, tak jak to miało miejsce choćby w czwartek w przypadku AstraZeneki.


Darmowy program - rozlicz PIT 2020


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy