Reklama

Reklama

Będzie jedna ładowarka do komórek. Jest porozumienie Parlamentu Europejskiego i Rady

Negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego porozumieli się w sprawie wprowadzenia do 2024 roku jednolitego wejścia do ładowarek w telefonach komórkowych, tabletach i aparatach fotograficznych. Oznacza to m.in., że Apple będzie musiał zmienić złącze w iPhone'ach sprzedawanych w Unii Europejskiej.

"Do jesieni 2024 r. USB typu C stanie się wspólnym portem ładowania dla wszystkich telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych w UE, uzgodnili dzisiaj negocjatorzy Parlamentu i Rady" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Parlament Europejski.

"Wstępne porozumienie w sprawie zmienionej dyrektywy w sprawie urządzeń radiowych ustanawia jedno rozwiązanie do ładowania niektórych urządzeń elektronicznych. Ustawa ta jest częścią szerszych wysiłków UE na rzecz uczynienia produktów w UE bardziej zrównoważonymi, zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych i ułatwienia życia konsumentom" - podaje PE.

Reklama

Kiedy umowa ws. jednej ładowarki wejdzie w życie?

Po wakacyjnej przerwie Parlament i Rada UE będą musiały formalnie zatwierdzić umowę, zanim zostanie ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie w życie 20 dni po publikacji, a jej postanowienia zaczną obowiązywać po 24 miesiącach.

Nowe przepisy nie będą miały zastosowania do produktów, wprowadzonych na rynek przed wejściem przepisów w życie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy