Reklama

Reklama

AstraZeneca nie dostarczy UE uzgodnionej liczby dawek szczepionki

AstraZeneca nie będzie w stanie dostarczyć UE uzgodnionej liczby dawek szczepionki przeciwko COVID-19 - informuje Reuters, powołując się na niemiecki serwis Bild. Firma wydała oświadczenie, w którym potwierdza te doniesienia.

AstraZeneca poinformowała 27 koordynatorów ds. szczepień w UE, że w pierwszym kwartale może dostarczyć znacznie mniej dawek szczepionki niż planowano.

Reklama

KE podpisała z AstraZeneca umowę na dostawę 400 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

Oświadczenie firmy

AstraZeneca wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że rozpoczęcie dostaw szczepionki do krajów UE nie będzie opóźnione. Przyznała jednak, że ze względu na usterki w produkcji dystrybucja nie przebiegnie tak sprawnie, jak zakładano. 

"Początkowe dostawy będą mniejsze niż pierwotnie przewidywano ze względu na spadek wydajności w zakładzie produkcyjnym" - przekazał rzecznik firmy w pisemnym oświadczeniu.

Jak dodał, firma z czasem będzie zwiększać wielkość produkcji.

W użytku na Wyspach od 4 stycznia

Szczepionka AstraZeneca znana jako AZD7442 jest podawana w dwóch dawkach. Może być przechowywana w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza przez co najmniej sześć miesięcy, dlatego jest łatwiejsza w dystrybucji od preparatów Pfizera/BioNTech i Moderny. Jest od nich również tańsza.

Substancja opiera się na niegroźnym dla człowieka, zmodyfikowanym genetycznie adenowirusie powodującym przeziębienie u małp, który wprowadza do ciała materiał genetyczny kodujący białko wywołujące reakcję immunologiczną.

Pierwszy pacjent został nią zaszczepiony w Wielkiej Brytanii 4 stycznia. UE dopuści ją do obrotu prawdopodobnie 29 stycznia.

Nie tylko AstraZeneca

AstraZeneca to kolejny producent, który nie dostarczy szczepionki na czas. 

W połowie stycznia amerykański koncern Pfizer zapowiedział, że spowolni dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 do państw UE. Firma tłumaczy to koniecznością przeprowadzenia prac remontowych w fabryce Puurs w Belgii, gdzie szczepionki są produkowane.

Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje