Reklama

Reklama

Pożar katedry Notre Dame

Zbiórka na odbudowę Notre Dame: Kwoty się konkretyzują

Mimo wielu szumnych deklaracji wsparcia finansowego, jakie płynęły z całego świata po pożarze katedry Notre Dame, obawiano się, że na obietnicach się skończy. Tymczasem właśnie zaczynają się konkretyzować kolejne darowizny, które mogą wynieść nawet 800 mln euro.

Wielu darczyńców finalizuje umowy, a inni czekają na utworzenie instytucji publicznej przyjmującej darowizny.

Trzy fundacje - Fundacja Notre Dame, Fundacja Dziedzictwa, Fundacja Francji i Centrum Zabytków Narodowych (CMN), które było odpowiedzialne za zbieranie funduszy w kraju - zebrały 616,6 mln euro lub promes darowizn, które mogą zostać zrealizowane poprzez konkretne umowy.

Fundacja Notre Dame, którą kieruje metropolita Paryża abp Michel Aupetit, może pochwalić się, że otrzymała 380 mln euro od 46,6 tys. osób, 168 firm i 29 instytucji publicznych we Francji i z zagranicy. Fundacja Dziedzictwa ogłosiła w poniedziałek, że zebrała do tej pory 223 mln euro od 234 tys. darczyńców ze 152 krajów; 45 mln zostało już przekazanych ministerstwu kultury na prace ratunkowe w Notre Dame. Fundacja Francji zebrała znacznie mniej pieniędzy, 9 mln euro, z czego 7 mln od firm. CMN wypłaciło na odbudowę katedry 5,6 mln euro.

Reklama

Wkład znanych firm

Umowy o darowiznach w wysokości 200 mln i 100 mln euro podpisały wielkie marki: LVMH (Bernard Arnault) i Kering (rodzina Pinault), a zapowiadane darowizny ze strony sektora prywatnego mają wpłynąć w końcu tego roku.

Wśród ofiarodawców na odbudowę katedry są firmy Total, L'Oreal, rodzina Bettencourt Meyers i Fundacja Bettencourt Schueller, JCDecaux i BNP Paribas oraz bracia Martin i Olivier Bouygues, a także fundacja Credit Agricole Pays de France oraz grupa AXA.

Region Ile-de-France pod koniec października podpisze umowę opiewającą na 10 mln euro.

Brazylijska miliarderka Lily Safra wraz ze swoją Fundacją Edmond J. Safra przekazała do Fundacji Dziedzictwa darowiznę w wysokości 10 mln euro niemal natychmiast po pożarze.

Według Fundacji Dziedzictwa, która "nie odnotowała wycofania się firm i głównych sponsorów", 80 proc. zobowiązań od firm, organizacji i głównych darczyńców zostało już przekazanych". 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje