Reklama

Reklama

Pożar katedry Notre Dame

Francja: Wstrzymano prace w katedrze Notre Dame

Wstrzymano prace przy odbudowie katedry Notre Dame w Paryżu. Mają być wznowione za kilka dni. Eksperci nie kryją obaw co do negatywnego wpływu upałów na konstrukcję świątyni, osłabioną pożarem i jego gaszeniem.

Przyczyną decyzji inspektora pracy o wstrzymaniu prac związanych z odbudową katedry jest nadmierna, niebezpieczna dla zdrowia pracowników obecność ołowiu. 

W wyniku kwietniowego pożaru kilkaset ton ołowiu runęło ze zniszczonej wieży i tej części dachu, która się zawaliła. Ołów wpadł do wnętrza, stwarzając zagrożenie dla zdrowia. Podobnie jak w przypadku azbestu, istnieje kilka sposobów neutralizacji niebezpieczeństwa, ale pracownicy muszą być wyposażeni w specjalny sprzęt - maski i kombinezony. 

Regionalna Agencja Zdrowia stwierdziła w okolicy obecność ołowiu przekraczającą dopuszczalne normy. To między innymi przypadek dwóch sąsiadujących z katedrą szkół, które zostały zamknięte. Mimo wakacji przychodziły tam dzieci spędzające wolny czas w mieście. Organizowano dla nich różne zajęcia rekreacyjne.

Tymczasem eksperci z troską patrzą na sklepienie katedry. Ich zdaniem, upały mogą sprawić, że nadwyrężone pożarem łuki mogą nie wytrzymać i część dachu może się zawalić. 

Reklama

W stolicy Francji temperatura przekracza 40 stopni.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy