Reklama

Reklama

Powodzie w Europie

Węgry: Wiatr zwiększa groźbę przerwania wałów na Dunaju

Silny wiatr w rejonie Dunaju na południe od Budapesztu może doprowadzić do przerwania wałów przeciwpowodziowych - ostrzegł w poniedziałek premier Viktor Orban w miejscowości Baja na południu kraju. W węgierskiej stolicy woda zaczęła opadać.

Prognozy meteorologiczne dla tego rejonu mówią o wiatrach, których prędkość może dochodzić do 90 kilometrów na godzinę. Orban powiedział, że na razie wały trzymają. Jednocześnie podkreślił, że w związku z zagrożeniem, jakie mogą stworzyć wichury, szczególnie ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa ochotnikom i służbom, pracującym nad utrzymaniem zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Przedstawiciel węgierskiego MSW powiedział agencji MTI, że ochotnikom i w ogóle wszystkim cywilom polecono opuścić wały przeciwpowodziowe, gdy meteorolodzy wydali ostrzeżenie przed nadciągającymi burzami. W gminach na południe od Budapesztu ogłoszono w poniedziałek stan zagrożenia powodziowego.

Reklama

Tymczasem w Budapeszcie wody Dunaju zaczęły w poniedziałek opadać. Wały przeciwpowodziowe wytrzymały tam napór wody, której poziom w nocy z niedzieli na poniedziałek osiągnął 891 cm. Premier powiedział, że od środy Budapeszt będzie już bezpieczny.

Oczekuje się, że fala kulminacyjna na Dunaju, która przeszła już przez Budapeszt, w środę lub w czwartek dotrze do miasta Bata, ok. 20 km na północ od granicy z Serbią. Umocnienia brzegów są tam systematycznie sprawdzane.

Dowiedz się więcej na temat: Węgry | powódź | zagrożenie powodziowe | Dunaj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy