Reklama

Reklama

Polska walczy z żywiołem

Wiele regionów dotkniętych podtopieniami. Uszkodzone drogi, zalane domy

Trwa szacowanie strat w miejscach, gdzie doszło do podtopień; wojewodowie czekają na wnioski dotyczące pomocy w ramach rezerwy budżetowej - poinformowało w czwartek Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

MAC oraz służby wojewodów na bieżąco monitorują sytuację hydrologiczną i meteorologiczną w Polsce. Zespoły zarządzania kryzysowego na bieżąco reagują i udzielają pomocy w rejonach dotkniętych podtopieniami - poinformował rzecznik MAC Artur Koziołek w przesłanym komunikacie.

Przekroczone stany alarmowe

Na terenie kraju przekroczone są stany alarmowe na 56 wodowskazach, a stany ostrzegawcze na 90. Przekroczenie stanu alarmowego odnotowano na 17 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz 39 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Natomiast przekroczenie stanu ostrzegawczego wystąpiło na 32 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz 58 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Reklama

Stany wody w rzekach są wysokie

Jak informuje MAC, na terenie województwa dolnośląskiego nie wystąpiły żadne nowe szkody związane z niekorzystnymi zjawiskami hydrometeorologicznymi. Pomimo że stany wody w rzekach są wysokie, sytuacja jest stabilna, w górnych odcinkach rzek występuje powolna tendencja spadkowa. Wody zrzutowe ze zbiorników retencyjnych nie powodują szkód powodziowych. Odrą przemieszcza się fala wezbraniowa spowodowana opadami deszczu, spływem wód z dopływów oraz zwiększonymi zrzutami ze zbiorników.

Sprawdź prognozę dla Dolnego Śląska

W województwie lubuskim nie odnotowano zwiększonego zagrożenia przy przechodzeniu fali kulminacyjnej na rzekach Nysa Łużycka i Bóbr. Obecnie fala wezbraniowa z tendencją wzrostową przemieszcza się przez Gubin. W Żaganiu przewidywane zagrożenia mogą dotyczyć obiektów mieszkalnych i gospodarstw rolnych przy ośmiu ulicach.

Dalsze wzrosty poziomu wody w rzekach województwa łódzkiego

Odnotowano dalsze wzrosty poziomu wody w rzekach województwa łódzkiego. Doszło do podtopienia użytków rolnych i gospodarstw w powiatach łowickim, sieradzkim i rawskim oraz uszkodzenia dróg w powiatach poddębickim i zgierskim. W związku z trudną sytuacją hydrometeorologiczną w zlewni rzeki Warty oraz prognozowanymi dalszymi opadami zwiększono odpływ wody ze zbiornika Jeziorsko.

Sprawdź prognozę dla województwa lubuskiego

Na terenie województwa mazowieckiego w związku ze znacznym wzrostem poziomu wody w rzece Pilicy, jej dopływach oraz licznymi podtopieniami spowodowanymi długotrwałymi opadami deszczu na terenie powiatu białobrzeskiego, burmistrz gminy Białobrzegi ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy.

Sprawdź prognozę pogody dla Mazowsza

Uszkodzone drogi, zalane domy

W środę w godzinach wieczornych nad Górami Świętokrzyskimi w gminach Bieliny, Górno i Masłów wystąpiły bardzo intensywne opady deszczu. Spływająca z gór woda naniosła na drogi kamienie i błoto. Są duże uszkodzenia dróg powiatowych i gminnych. Zanotowano podtopienia pojedynczych domów. Wójtowie gmin przystąpili do szacowania szkód i usuwania skutków nawałnicy.

W środę straż pożarna interweniowała 1954 razy usuwając skutki intensywnych opadów deszczu, przyborów wód lokalnych, podtopień, burz i silnych wiatrów. Od poniedziałku straż pożarna przeprowadziła łącznie 5326 interwencji związanych z nawałnicami.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy