Reklama

Reklama

Szczyt Unii Europejskiej: Przerwano rozmowy

Około godz. 20 w czwartek na nadzwyczajnym szczycie UE w Brukseli zakończyła się pierwsza sesja rozmów, podczas której każdy z przywódców przedstawił swoje stanowisko w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027. Rozpoczęły się spotkania bilateralne między przywódcami.

Pierwsza tura trwała około trzech godzin. "Przywódcy przedstawili własne stanowisko w sprawie propozycji przedstawionej przez szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela oraz swój punkt widzenia" - powiedział PAP unijny urzędnik.

Obecnie trwa przerwa, podczas której odbędą się spotkania dwustronne między liderami; następnie będzie kolacja.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Michel ma rozmawiać m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim. Polska należy do grupy krajów, które sprzeciwiają się cięciom w unijnym budżecie.

Źródło dyplomatyczne poinformowało PAP, że polski premier w swoim wystąpieniu mówił o tym, że przyszły budżet musi być zrównoważony pomiędzy nowymi a traktatowymi politykami, ale nowe polityki nie mogą być promowane kosztem traktatowych. Wskazywał, że cięcia w budżecie są niewłaściwe i podkreślał, że potrzebne jest wyrównanie dopłat bezpośrednich do rolnictwa. Twierdził też, że nie ma uzasadnienia dla kontynuowania rabatów i potrzebna jest redukcja wydatków na administrację.

Reklama

Z Brukseli Łukasz Osiński, Krzysztof Strzępka i Mateusz Roszak

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL